Смъртта на д-р Юлиян Стамов и въпросите, които породи (видео)
На 3 юли почина д-р Юлиян Стамов, спешен медик от ЦСМП – София. „Присъедини се към небесния спешен медицински екип“, написа колегата му д-р Десислава Кателиева, председател на НАРСМП. Отиде си само ма 42 години след като се зарази с Ковид-19 след посещение при тежко болен пациент „Mлад, вдъхновен, отзовавал се най-тежките случаи“, ще допълни портрета му Катя Сунгурска – говорител на ЦСМП. Смъртта му породи много въпроси за организацията на Спешната помощ и изобщо на здравеопазването у нас. Въпроси, които очакват своя отговор…

Смъртта на д-р Юлиян Стамов предизвика широк отзвук както в медицинските среди, така и в обществото като цяло. Появиха се коментари и дори лъженовини, които просто се опитваха да яхнат вълната на рейтинга.
За последните дни на д-р Стамов разказва колегата му д-р Роберт Михов, спешен медик, работещ в спешното отделение на университетската болница Лийдс, Англия, с когото са приятели от деца, и с когото заедно са започнали работа като спешни медици в Ихтиман. В раговорите между д-р Стамов и д-р Михов недвусмислено проличават едни от най-големите проблеми на здравеопазването у нас и в частност в последните месеци, протичащи под знака на Ковид-19.
На 18 юни д-р Стамов и реанимационен екип на столичната Спешна помощ отиват при тежко болен от Ковид-19 пациент, който почива час-час и половина след това. На 21 юни д-р Стамов притеснено търси съвет от колегата си в Англия. Притеснението на д-р Стамов произтича от факта, че е отишъл на посещение без предпазно облекло и е имал субферилна температира – 37.4. Оказва се, че проблемът започва още от триажа – болният е бил подаден като сърдечно болен, без да се знае, че е бил преглеждан в „Пирогов“ ден преди това и изпратен за домашно лечение. Дали при приемането на сигнала са били зададени специфичните, насочващи към Ковид-19 въпроси – не се знае. Според говорителя на ЦСМП въпросите са били зададени. Тогава защо лекарят е изпратен без протективо облекло? Д-р Стамов попада в среда с висока концентрация на вируса – среда, в която пациентът е дишал, кашлял, коментира д-р Михов. Самият д-р Стамов приживе пита „защо съм изпратен без защитно облекло, колкото и афиф да са нашите?“
Последва разкарване по болниците, поредният пример за лоша организация и колаборация между болниците – „Пирогов“, където не го приемат, ВМА и пак „Пирогов“.
Сдед дни, д-р Стамов развива клиничната картина на Ковид-19 и моли колегите си за линейка, и обидата от липсата на колегиалност и етика, че му е отказана – „отказаха ми колегите линейка, а на циганите не отказват“. Това става, когато д-р Стамов сам си поставя диагнозата Ковид-19 и моли колегите му да го закарат до центъра, за да бъде тестван… От ЦСМП преминаха в отбрана веднага – „д-р Стамов е поискал транспорт, а не спешна медицинска помощ“, твърди говорителят на центъра, горчивият привкус остава…
„Спинкаш ли спокойно след отказа да изпратиш линейка за д-р Стамов?“ изригна и д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски“ в обръщение към д-р Гелев.
„Това, за което най-много ме боли… той беше много добър човек и един много кадърен лекар. Лекар с 20 годишен стаж и сега няма кой да го замести„, споделя д-р Роберт Михов. „Трябва да се предпзават колегите от спешна помощ. Те са на първа линия.“
Развръзката на случя е болезнео ясна, а подробностите можете да видете във видеото…
1 Отговор
[…] Смъртта на д-р Юлиян Стамов и въпросите, които породи (в… […]