Лекарите след панденията – „виетнамски синдром“
Много лекари ги очаква т.н. „виетнамски синдром“ след пандемия – посттравматично стресово разстройство (ПТСР). Това твърди психологът от Екатерининбург Надежда Сафян, която в края на март, впечатлена от историята на медицинска сестра от Италия, която се самоуби под въздействие на преживявяното по време на епидемията, създаде проекта „Заедно с вас 2020“.

Надежда Сафян призова колегите си да създадат ресурс, в който медицинските работници и пациентите да получат безплатна психологическа подкрепа.
Според психолога и организатор на Санкт Петербургския медицински форум Сергей Ануфриев, който участва в проекта, сега много лекари изпитват голямо безпокойство, страх за себе си и близките си и голяма безпомощност, защото са се превърнали в „зъбчатки в системата“.
„Понякога хората просто трябва да говорят, ние имаме много такива приложения. Според нашите наблюдения, най-тежките емоции изпитват не тези лекари, които работят в „червените зони“, а колегите им, които наблюдават ситуацията отстрани. Тези, които се борят с епидемията в „червените зони“, участват в активни действия, имат някакъв разбираем работен ред. Такива специалисти изпитват голяма вина, че не могат да помогнат на някого, за това, и се дразнят на някои пациенти. Но техните колеги, които не работят до тях, никак не са по-лесни. Не са безразлични към смъртта на колегите, несправедливостта, пред която са изправени. Затова ние помагаме на всички лекари и дори членове на техните семейства“, казва авторът на проекта „Заедно с вас 2020“, психологът Надежда Сафян.
Тя подчерта също, че много лекари очакват „виетнамски синдром“ след пандемия – посттравматично стресово разстройство (ПТСР). Това е сериозно психоемоционално състояние, което възниква след травматични ситуации, които могат да продължат повече от месец и да бъдат придружени от тревожност, безсъние, депресия, панически атаки и пр. Сега психолозите се подготвят да работят с ПТСР с лекари.
„Ние, като психолози, с тревога очакваме, че агресията на хората за всичко, което се е случило, за изолацията, многобройните ограничения, за качеството на медицинската помощ, може да се „излее“ върху лекарите. Претенции, че лекарите не са се справили с епидемията. Съществува голяма вероятност, медицинските работници да проявят крайности“, заяви Сергей Ануфриев.
В допълнение към индивидуалните консултации, психолозите по проекта подготвят серия от уебинари за специалисти как да се справят с умората, безсънието, стреса, включително по време на работа в „червената зона“ и как безопасно да разрешават конфликти с пациенти и колеги. Възможни са и заявки за индивидуална консултация, както и подробна информация за уебсайта по проекта „Заедно с вас 2020.
„Насърчаваме лекарите да споделят с нас кои теми са от значение за тях, какви уебинари да подготвим“, казва Надежда Сафян.
