В печата днес: Неинвазивен тест за генетични аномалии в „Майчин дом“, скокът на Covid-19 и разхлабването на мерките, да оперираш на 95

Ръководителят на националната генетична лаборатория в столичния „Майчин дом“ професор Алексей Савов споделя в интервю за „24 часа“ – „Очаквам неинвазивния тест за генетични аномалии да влезе в безплатния скрининг“. Този тест намалява със 70 на сто потенциално рискови инвазивни манипулации, а точността му е 99%. Единствено Националната генетична лаборатория в „Майчин дом“ у нас има лиценз да извършва инвазивното изследване на място. Професор Савов не смята, че заразена с коронавирус бременна жена може да повлияе генетично отрицателно на бебето.
„Притеснително е, че създаването на антитела не е добро и това не може да го неутрализира„. Това споделя в интервю за в-к „Монитор“ акад. Богдан Петрунов, имунолог и алерголог. Прибързано беше да се отварят барове и дискотеки смята той и допълва, че върху метални и пластмасови повърхности COVID-19 издържа до 2 дни.
„Две са причините за скока на на инфектирани с COVID-19. Първата е, че след като в началото спазвахме стриктно някои мерки, носехме задължително маски и ръкавици, моловете и ресторантите бяха затворени, барове и дискотеки също, изведнъж се отпуснахме. Факт е, че ограниченията доведоха до намаляване и развитие на епидемията. След разхлабването на мерките обаче отчетохме скок на заразените. Втората причина е, че в началото се правеха много по-малко изследвания. А колкото повече са тестовете, толкова повече случаи ще се откриват. Епидемията се развива и тя следва биологичния си цикъл. Няма как да я спрем преди 70-80% от населението да е заразено. Тук нямам предвид болни, а хора, които да са носители на вируса. Така ще се постигне един относителен колективен имунитет. След като мерките се разпуснаха, хората помислиха, че всичко е преодоляно и отново започна нов пик. По данните на СЗО до средата на май епидемията беше с тенденция надолу, а след това, когато мерките в целия свят се разпуснаха, рязко тръгна нагоре. Това се наблюдава и в Щатите, и Европа. Има увеличение на броя на заболелите и на починалите. Ако продължим да не спазваме елементарни мерки, като носене на маски на публични места, в градския транспорт, в молове и на обществени места, рискуваме случаите да се увеличават още повече“, коментира академикът.
„Пътят към върха може да започне и със сляп кон през баира до заставата“ споделя най-дълго опериралият български хирург проф. д-р Петър Червеняков в интервю за в-к „Дума“. „Хирургията е вдъхновение – кара те да обичаш човека.“
„35 години бях национален консултант по гръдна хирургия. Няма българска болница, в която да не съм консултирал и оперирал. В онези години забогатях много – най-високата сума, която съм получавал, бе 3,17 лв. за операция на наранено сърце… Две пионерчета играят и се сбиват. Трето се опитва да ги разтърве. Избутва единия настрани, обръща се да избута и другия, но той вади нож и го пробожда междуребрието вляво, наранява белия дроб, перикарда и сърцето. Викат лекаря, който е на селския събор. В лечебницата зашива раната и праща детето вкъщи да лежи. Докато се върне на хорото, майката пищи, че дето умряло. А то направило кръвоизлив в перикарда и тампонира сърцето, което спира да работи. Понеже е млад и мускулът е жизнен, избутва кръвта от перикарда навън към плевралната кухина и сърцето пак започва да работи. Тогава лекарят го праща в болницата в Разлог. Там се случва същото – детето умира и се съживява. От Бърза помощ пращат съобщение. Аз тъкмо се прибирам от тежка и сложна операция на бял дроб във Видин. 22 ч. е в края на ноември. Казах на шофьора, че съм уморен и сигурно ще заспя, беше включено и отоплението в колата. Но и шофьорът се унесъл и на Предела колата се удря в едно дърво, та и двамата се събудихме. Ударът беше лек и продължихме. В 1 ч. пристигнахме в Разлог. В крайно тежки условия, с непълен набор инструменти, спешно извърших операцията… Жив и здрав е, има синове, вече и внуци и винаги присъства на моите тържества… Имал съм 7-8 такива случая с наранено сърце. Всички са живи“, споделя за себе си проф. Червеняков.
„Щастлив съм! Имам семейство, което винаги ме е подкрепяло, създавало е уют, спокойствие за творчество, създавало е отношение към хората – да ги обичаш, уважаваш, да им помагаш. И друг път съм Ви казвал – капитал в банка нямам. Голямата ми инвестиция са децата ми, снахите удвоиха този капитал, внуците добавиха още, а сега и правнуците ми. Семейството ни вече наброява 20 души. Всички са Човеци. Това е моят капитал.“