Доц. Атанас Мангъров: Наблюдаваме „Игри на тестове“
„Наблюдаваме „Игри на тестове“, не може да затвориш някой въз основа на тест.“ Това заяви в директорът на Детското отделение в Инфекциозна болница дож. Атанас Мангъров в ефира на bTV във връзка с разминаването в резултатите на РЗИ и частни лаборатории.

Доц. Атанас Мангъров
„Нова нормалност“. Такъв израз употреби доц. Мангъров, за да опише как трябва да се реагира при положителен тест – в 99% няма да се случи нищо, а в в останалия един процен – ще се лекуваш или евентуално ще се наложи хоспитализация, а не под домашна карантина.
Ако са налице и коронавирусна инфекция, и друго заболяване, то коронавирусната инфекция не влияе лечението на другото заболяване. „Това означава нова вормалност“, повтори доц. Мангъров – „А не всичките тези „игри на тестове“, които правим.“
По същия начин светът е живял с полиомиелита, с туберкулозата и много дгруги инфекциозни заболявания, допълни той.
Що се отнася до разликите в резултатите на тестовете на РЗИ и частните лаборатории, доц. Мангъров поясни, че чувствителността на PCR-тестовете е около 70%. „Тестовете не са диагноза, а основание за такава“. Не може ти да правиш клинични заключения въз основа само на тест.
„Ако продължим по този начин, през ноември и декември, когато започнат зимните респираторни вируси – системата ще блокира“, коментира доц. Мангъров. Според него през есента ще насъпи истински хаос.
Експертът заяви, че няма значение колко са положителните тестове, а колко хора са изследвани и дали това е първоначален или вторичен тест.
Защо няма такава разбивка? Какво трябва да се казва, например: Изследвани са 700 души, от тях 40 са положителни. Тези 700 са нови хора, не са изследвани досега. А не да се каже, че са направени 3000 теста, на кого са направени – никой не казва. Възможно е половината от тях да са направени на хора, които са в болници, които вече имат един положителен. Начинът, по който се предоставя тази информация е крайно некоректно, заяви Мангъров.
Експертът даде пример с първия SARS от 2002 г., който се е появил през ноември и със затоплянето на времето е отминал. Доц. Мангъров посочи, че не е в конфликт с членовете на Националния оперативен щаб и дори не се е чувал скоро с тях. Той определи действията на Щаба като неправилни, а данните за заразата се представят некоректно. Инфекционистът отрече да е изпращал обидни или заплашителни есемеси към членовете Щаба.
Припомняме, че 161 са потвърдените случаи на коронавирус в страната през последното денонощие. Така общият им брой става 5315, от които активни са 2281.