В печата днес: Лекари в оставка, три пъти повече болни от Covid-19, болниците – мечти и реалност

„Лекари в оставка“, алармира в-к „Земя“ и разказва за намерението на медиците в общинската болница във Велинград за колективна оставка с мотив ? непрекъснато променящите се правила и инструкции на здравните власти за работа с пациенти с Covid-19. Медиците твърдят, че болницата не разполага с условия за лечение на пациенти с коронавирус, въпреки това те лекуват такива пациенти. Лекари от Спешното отделение на силистренската болница също са подали колективна оставка. Причината е среднощен скандал между баща на 10-годишен пациент и дежурен лекар. Прокуратурата в Силистра проверява случая, уточнява публикацията.“ Лекарите са известили директора на лечебното заведение, че ще прекратят работа от 8:00 часа в понеделник (29 юни).
„Три пъти повече в болница с Covid-19 за 3 седмици“, съобщава „24 часа“. Местата в инфекциозните отделения на големите столични болници са запълнени и се налага да връщат пациенти заради липса на легла. Освен в „Света Анна“, капацитетът е запълнен и във ВМА.
Преди дни проблем с леглата е имало и в Александровска болница. В „Пирогов“ пък се приемат основно по-тежките случаи, но при възможност се приемали и по-леки. София разполага само с 433 легла, уточнява изданието.
„Не става въпрос за обувки “Лубутен” или чанта “Гучи”, нито дори за домати или хляб. А за болнични легла. При това за лечение на болни от КОВИД-19″. Така започва статията на в-к „Дума“, коментираща внушенията на управниците у нас за това колко много болници има у нас, колко много са леглата, дори трябвало да ги съкращаваме, за да се мерим с другите европейски държави. Е, все някак се забравя за съдържанието в техните и нашите болници, за начина на употреба на техните и на нашите болнични легла. През февруари малцина си даваха сметка, че КОВИД-19 ще бъде освен всичко друго и изпит за здравните системи по света. България не направи изключение. Едно елементарно и повърхностно заключение: докато МОЛ-ове и барове бяха затворени, а партитата – неразрешени, системата можеше и да издържи. Най-вече работещите в нея. Днес виждаме още един аспект на заплахата КОВИД-19 – болници започват да изчерпват капацитета си. Вероятно една от най-ужасните думи за един лекар е да каже на пациента: “Нямаме повече легла!” И тогава се стопяват като лед на африканско слънце всички досегашни уверения на властта. Да бе, да, готови сме! Нали уж не бяха запълнени леглата, нали имаше достатъчно? Вятър!“, коментира „Дума“.
„Днес здравната ни система не е онова, което искахме да е преди 30 години. Наближава 1 юли – 21 години от началото на съвременното българско здравно осигуряване и 20 години от първите плащания на НЗОК. Не това искаха лекарите. Нито пациентите. Никой не искаше затрити лечебни заведения, нито прокудени лекари и сестри, каквито след 20-25 години най-болната нация в ЕС няма да има!“, завършва вестникът.