Адв. Мария Петрова: Има непропорционалност при Covid-мерките у нас
„Има непропорционалност при Covid-мерките у нас. Когато гражданите, обществото са по-податливи на страха и бизнесът все още не е остро реагирал, да можем да затваряме държавата, а когато наистина има някаква опасност за общественото здраве и живот, за населението, вече когато липсва елементът на страх, когато определени лобита са натиснали в определена посока, да не можем да предприемем необходимите мерки“. Това сподели в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ специалистът по медицинско право – адвокат Мария Петрова, коментирайки темата с връщането на изискването за задължително носене на предпазна маска на закрити обществени места.

Помолена да коментира защо на фона на нарастващия брой новозаразени, особено в София, не се предвижда затягане на мерките, а акцентиране на буквичката „к“ – контрол. Защо при 20 души заразени стояхме вкъщи, но при 166 за едно денонощие – не, адв. Петрова отговори, че става въпрос за „категорична демонстрация на непропорционалност в налаганите мерки.“
„Защото, за да бъде наложена една мярка – независимо дали говорим за извънредно положение, или извънредна епидемиологична обстановка, мярката трябва да бъде съобразена с някакви ясно разписани критерии и правила, методики. А не просто хаотично, когато гражданите, обществото са по-податливи на страх и бизнесът все още не е остро реагирал, да може да затваряме държавата, а когато наистина има някаква опасност за общественото здраве и живот, за населението, вече когато липсва елементът на страх, когато определени лобита са натиснали в определена посока, да не можем да предприемем необходимите мерки“, посочи адвокат Петрова и добави, че това е нарушение на юридическите принципи.
Според адв. Петрова съществуват критерии, по които специалистите по медицинска статистика и епидемиология, разглеждайки цифрите, могат да анализират и обективизират ситуацията и ако са били налице категорично, ясно събрани данни, такъв анализ е би бил възможен. „Можеше да се изработи методика и да се вземат по-адекватни и пропорционални и равнопоставящи мерки.“
Според нея, “за да можем да направим вече ретроспективен анализ, първо трябва да изчакаме изцяло ситуацията да ни се размине, след това да се обобщят тези данни.“
„На този етап това, което е притеснително за мен е, че ако премиерът твърди, че здравната ни система не е пред рухване, че имаме достатъчно между 5 до 7 хил. интензивни легла, това той го каза, защо тогава в самото начало, когато имахме по трима, четирима пациенти, бяха наложени толкова непропорционални мерки“, каза още специалистът по медицинско право.
Адв. Петрова коментира още факта, че редица болници у нас не могат да работят в условията на пандемията, защото чисто структурно, не отговарят на определени условия. Тя даде пример в болницата във Велинград, от която заявяват, че не могат да работят, защото болнично заведение разполага само с един вход. „Но тук възниква въпросът кой е позволил изобщо тази болница да функционира. защото тя трябва нормативно да отговаря на някакви условия. Това отново показва недостатъците на нашата система на здравеопазване.“
Адв. Петрова коментира и проблемите с тестовете – информация за верификацията им, например, и за проблемите, които произтичат от неверните резултати, които дават. Рестовете са медицинско изделие и подлежат на регулация. редно е да се знае, кой, защо именно тя, откъде ги е внесъл. И ако в началото на епидемията смятахме, че какъвто и да е тест, е по-добър от никакъв, но в момента, в който сме изправени пред проблема за нарушаване на правата към това трябва да се пристъпва отговорно.
„Защото, ако един PCR-тест струва между 100-130 лв., за средностатистическият българин това не е сума, която да не се отрази на бюджета. Законът за здравето позволява тези пари да бъдат изплатени от Министерството на здравеопазването, но това са бюджетни пари. Трябва да знаем какво купуваме и колко достоверно е то„, каза още адв. Петрова.
Що се отнася до буквата „к“ – кой контролира носенето на маски, според закона за здравето, това са РЗИ, каза адв. Петрова и поясни, че според заповед на министър Ананиев от 22 юни, т.г., това задължение се „споделя“ и със всички работодатели, собственици на търговски заведения, клубове и т.н. – те са длъжни да контролират носенето на маски в затворени помещения.
Не бива да очакваме всичко от държавата, обаче, необходим е и самоконтрол, заключи адв. Петрова.
Адв Петрова очаквам да се обадите