В печата днес: Нови огнища, удължена епидемиологична обстановка, 60% по-скъпи лекарства гърло и температира, тежко пострадала от лекия удар на Ковид-19 България

„Регионалната здравна инспекция и Областната дирекция по безопасност на храните в Сливен извършват проверка в производствена фирма в Нова Загора, където е регистрирано огнище на COVID-19„, пише в-к „Дума“. Проверката е изискана от областния управител Чавдар Божурски, който е и председател на Областния кризисен щаб, предаде „Фокус“. Повод за проверката са регистрираните през последните дни случаи на заразени от коронавирус работници. Към 24 юни новите случаи на инфектирани работници от фирмата са 4 – трима от тях са жители на Нова Загора, един – на Твърдица“. „За ново огнище на зараза в Костенец бе съобщено вчера“, се казва още в статия на „Дума“. Изследване е установило, че счетоводителката на детска градина е заразена, взети са проби на персонала, но 50-те деца още не са тествани. 11 случая на КОВИД-19 са установени във Варна, 5 от тях са на участници в детско парти в заведение в града, а 4 са контактни на празнувалите.“
„Извънредната епидемична обстановка се удължава до 15 юли. Това реши правителството, след предложение на здравния министър Кирил Ананиев въз основа на доклад на главния държавен здравен инспектор. Той се мотивира с резкия скок на новозаразени през последните седмици и повишената интензивност на епидемичния процес. Ако в седмицата 2-9 юни новите случаи са били средно дневно по 26, то в седмицата 10-13 юни са над 3 пъти повече – 84. Премиерът Бойко Борисов се закани, ако е необходимо, да бъдат затваряни стадиони и мачовете да се провеждат без публика“, информира всекидневникът.
„Вирусът умира на слънце за 7 минути“, казва в интервю за „Монитор“ общопрактикуващият лекар“, това споделя в интервю за „Монитор“ д-р Гергана Николова. „Морето закалява децата“, споделя д-р Николова и препоръчва родителите да заведат децата си и на море, и на планина.
„Сравнително лекият удар, който България понесе в пандемията от COVID-19, не помага на българите да са оптимисти за бъдещето“, се казва в анализ на в-к „Сега“. „Известно е, че страната ни трайно е в дъното на европейските изследвания по стандарт на живот, удовлетвореност на хората и т.н., но тя изпъква с това и на всеобщия мрачен фон. Това показва изследване на Европейската фондация за подобряване условията на живот и труд (Еurofound), проведено чрез онлайн анкета.
Анкетата е отворена за участие от 9 април и продължава да набира впечатления от европейци. Към 30 април в нея са се включили над 85 000 души, като при обобщаването на резултатите е взет предвид демографският профил на съответната страна. Eurofound е агенция на Европейския съюз (ЕС) със седалище в Дъблин, която предоставя информация за разработването на социални и трудови политики. На всеки 4 години организацията провежда мащабни изследвания за благосъстоянието на хората в ЕС. Окончателният доклад по настоящото изследване ще бъде публикуван през септември“, пояснява в-к „Сега“.
„Лекарства за гърло и температура с 60% по-скъпи в коронакризата“, пише в заглавие на първата си страница „24 часа“. Проверка на всекидневника в регистъра на медикаментите е показала, че 83 лекарства, които се продават без рецепта в аптеките, са поскъпнали от началото на епидемията от Covid-19.
Масово са вдигнати цените на медикаменти, използвани при настинка и грип като таблетки срещу температура, сиропи и хапчета за гърло, капки за нос. Увеличението на някои е достигнало до 60 на сто. Най-големият скок – със 140%, обаче е за успокоителни като валериана, отчита „24 часа“.