По какво Covid-19 се отличава от грипа
През последните дни всички научихме много повече за коронавирусите и особено за „новия коронавирус“ или както го нарекоха учениете – SARS-Cov-2. Мненията, термините и слуховете стават все повече и повече с всеки изминал ден. Натрупване на данни натоварват хората и често предизвикват тревожни мисли и чувства. Някои казват, че коронавирусът не е по-лош от грип, други го смятат за новата чума. Кое е различното между COVID-19 и грипа? На този въпрос е с опитва да отговори долната статия, разпространена от Роспотребнадзор.
По какво COVID-19 се различава от грипа или от др ОРВИ?
Основната разлика е се състои в начина, по който вирусът се държи в човешкото тяло. SARS-Cov-2 (както учените нарекоха новия коронавирус) прониква в клетката чрез специфични АСЕ-2 рецептори. Освен това, по-често той първо се свързва с епителните клетки на белите дробове и засяга долните дихателни пътища. Това се отразява на симптомите и развитието на усложнения. За COVID-19 хремата или кихането не са характерни, но затова пък високата температура и кашлица са му присъщи. Както и задухът, който не е характерен при ТОРС и грип. Около пет дни за необходи, за да се развият симптоми на COVID-19, докато на грипа са му необходими само два дни. Това потенциално дава на хората повече време за безсимптомно разпространение на болестта, преди да научат, че са болни.
В тази таблица можете да видите ясна разлика между симптомите на коронавирус, ТОРС и грип.
Кой е по-заразен?
Инкубационният период е времето между инфекцията и появата на симптомите. При
грипа той е 1-4 дни, а при коронавирус – 1-14 дни. Това означава, че грипът се открива по-бързо. Това ви позволява бързо да диагностицирате заболяването и да изолирате пациента и по този начин да намалите разпространението на инфекцията.
Инфекциите се сравняват с R0. Индексът показва колко души средно ще бъдат заразени от един носител на вируса. Грипът заразява средно – 1-2 души, а коронавирусът – 3-5 души. Утешителното е, че коронавирусът не е най-заразният сред вирусите. Например, R0 морбили – 12-18 души. Фактът обаче остава: коронавирусът е почти два пъти по-заразен от грипа.
Колко дълго е активен SARS-CoV-2 и какво го убива?
Коронавирусът умира при температура от +56 ° C за 10 минути. Алкохолът и хлорхексидинът го унищожават коронавирус за 2 минути. Всички популярни дезинфектанти, базирани на повече от 60% алкохол, убиват коронавируса за 30 секунди.
Кварцизацията на помещенията също се справя добре с коронавирус. Времето зависи от мощността на лампата, но средно е достатъчно да се изложи помещението на ултравиолетово лъчение за около 15 минути. Трябва да отбележим обаче, че този метод е опасен за хората, затова не бива да се стерилизират ръцете с кварцова лампа, или да се стои в помещение, в което е включена такава лампа. Ултравиолетовите лампи могат да причинят дразнене на кожата, изгаряне на ретината и дори да предизвикат онкология.
Кои предпазни мерки са ефективни?
Добре известно е, че коронавирусът се разпространява чрез въздушни капчици. Болен човек го предава при кашлица или кихане. Частиците от храчките могат не само веднага да влязат в живия организъм, но и да останат на повърхностите за известно време. Това означава, че ако пациентът киха в ръката си и след това докосне дръжката на вратата, можете да прехвърлите коронавирус в ръцете си, докосвайки очите или носа си.
Какво да направим? Струва си да се откажете от целувки и да се ръкувате при среща с приятели. Ако сте болни и трябва да общувате с хората – сложете си маска. Можете да направите това, когато посещавате всякакви многолюдни места – можете да бъдете скрит носител и да предавате вируса дори и без особени симптоми. На улицата е достатъчно да се поддържа разстояние с минувачите, тъй като вирусът не се разпространява по-далеч от 1,5-2 метра през храчката. Няма нужда да купувате имуномодулатори или хранителни добавки, които обещават да поддържат защитните сили на организма. Тези средства нямат доказана ефективност, което означава, че ще хабите пари. Научните изследвания не показват, че чесънът предпазва от коронавирус. Промиването на носа със солев разтвор също няма да помогне в превенцията на този вирус. Не можете да измъчвате здрави деца с многократни впръсквания. Не се опитвайте да превърнете дома или тялото си в стерилна кутия. За помещенията са достатъчни редовната вентилация и мокро почистване.
Честите горещи вани, третирането на цялото тяло с алкохолни разтвори или хлорхексидин няма да помогне в борбата с вируса, но може да причини дискомфорт, да навреди на здравето и кожата. Достатъчно е да не докосвате носа, очите и устата си с мръсни ръце. И най-важното – мийте ръцете си по-често със сапун (най-малко 20 секунди) или използвайте антисептик за ръцете си, където в състава има поне 60% от алкохола. Повечето експерти и СЗО споделя тази гледна точка, говорят за ниската устойчивост на коронавирус във външната среда. Най-вероятно той е в състояние да живее не повече от няколко часа извът гостоприемника си. Следователно вашите дънки и сако не заслужават ежедневни мъчения, а допълнителното натоварване на къщата ви изтощава само физически и психически. Разбира се, струва си да смените уличните си дрехи в дома си, но след няколко часа вирусите в уличните неща (ако ги има) се инактивират сами. Домашните любимци и насекомите не са носители на коронавируса. Не трябва да гледате подозрително домашни любимци или да се страхувате от предстоящия сезон на комарите. Не разопаковате, изхвърлите или не вземете пакети от aliexpress. Представете си, че някъде в Китай превозвачът на коронавирус закачи покупка, която след това беше херметически опакована в пакет – вирусът ще живее дори при тези много благоприятни условия за максимум два дни, а колетите от Китай отиват много по-дълго.
В условията на карантина – презапасяване или ежедневно пазаруване?
Същността на карантината е да намали броя на новите случаи на болестта и да спре епидемията. В този случай е очевидно, че хората живеят в различни условия. Някои започнаха да работят дистанционно опт дома, а други – принудени да продължат да присъстват лично на работното място. Някой има финансова и териториална възможност да закупи консумативи за бъдеща употреба и да оборудва мини-склад у дома, докато някой е лишен от тази възможност. Няма обща рецепта за всички.
Поведението трябва да е според обстоятелствата. Недостиг на храна не се очаква. Търговците твърдят, че магазините се изпразват по-бързо поради групови покупки, складовете са пълни със стоки, но също така бързо се напълват отново. Тези хора, които закупиха зърнени храни и консерви за месец предварително, не оставят без храна онези, които нямат желание или способност да се запасяват. Но „запасяването“ намали честотата на посещенията в магазините, което е добре от гледна точка на мерките за сосиална изолация. Благодарение на това местата за масови посещения станаха безлюдни. Тази стратегия едва ли е осъждана. Не заслужават агресивни атаки и тези, които са принудени да ходят на работа, да се возят в метрото или редовно да тичат всеки ден до магазините.