Създаване на регистър и съвременна терапия на болните със сърдечна недостатъчност
Абсолютно необходимо е създаването на регистър на пациентите със сърдечна недостатъчност, както и специализирани центрове, в които те да бъдат наблюдавани. Около това становище се обединиха по време на виртуална научна среща общопрактикуващи лекари и специалисти-кардиолози от София, съобщиха от Института за здравно образование.

По време на срещата, която премина под надслов „Пътят на пациента със сърдечна недостатъчност – проблеми и решения“ – пилотен проект на Института за здравно образование с подкрепата на Дружеството на кардиолозите в България, са обсъждани проблемите на сърдечната недостатъчност, ключов здравен приоритет и съответно да се работи за намиране на възможности за неговото решаване.
Специалистите са на мнение, че епидемията от SARSCoV-2 се е отразила изключително негативно върху болните със сърдечната недостатъчност.
Според проф. Елина Трендафилова, началник на Отделението за интензивно лечение на сърдечно-съдови заболявания в Националната кардиологична болница.
„Амбулаторни центрове, специализирани в лечението на СН, съществуват в редица развити държави. Там се провежда структурирано проследяване на пациентите, много често от медицинска сестра, и по-рядко се налага да бъдат консултирани от лекар. Много е важно адекватното обучение както на пациентите, така и на техните близки. Пациентът трябва да разбере колко е важно сам да следи състоянието си, и кои са съществените показатели, на които да обръща внимание“.
„От COVID-епидемията може да се извлекат и ползи, и поуки. Една от тях е дигитализацията на здравеопазването, за която имаме уверението, че ще бъде въведена много скоро. Това е електронното здравно досие – всеки лекар да има достъп до досието на конкретния пациент, да види от какво, кога се е лекувал и как се е движил във времето“, коментира от своя страна д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на УС на БЛС и общопрактикуващ лекар в ДКЦ-17 – София.
Според участници в срещата пациентите със СН са дискриминирани, защото НЗОК се ангажира с финансирането на лечението, когато то е в напреднал стадий, с трайни и необратими. Съвременната терапия е тази, която би могла да забави усложненията, ако пациентът се лекува по-рано.
Като се има предвид, че сърдечната недостатъчност заема водещо място в общата смъртност от сърдечно-съдови заболявания – 50% от пациентите със сърдечна недостатъчност умират до 5 години след поставяне на диагнозата, сочи статистиката, наложително е създаването на регистър на пациентите със сърдечна недостатъчност, както и промяна в стратегията и подхода в лечението на тези пациенти.