Повече средства за болниците, реализирали разходи, превишаващи 85% от средномесечна стойност за 2020 г
Надзорният съвет на НЗОК утвърди увеличение на средствата за болниците за работа при неблагоприятни условия по повод на обявена епидемична обстановка за м. март и м. април 2020 г. Средствата са увеличени съгласно Методиката и са за болниците, които са реализирали разходи за дейността си, превишаващи 85% от средномесечна стойност за 2020 г. и които оказват спешна медицинска помощ чрез разкрито спешно отделение и работят в изпълнение на договор с НЗОК по клиничните пътеки за интензивни грижи.
Утвърдените стойности ще се отразят в сключените индивидуални договори на изпълнителите на болнична медицинска помощ в месеца на заплащането им.
Надзорният съвет утвърди стойността, до която Касата ще заплаща за всяка група медицински изделия в болниците от 1 юли 2020 г., както и количествата, които ще закупи. Управителят на Касата е този, който ще отговаря за публикуването и изпълнението на Списъка с медицинските изделия, става ясно още от решенията.
На управителя на НЗОК е възложено още да сключи договори с търговските банки, на които да бъде възложено правото да обслужват бюджетните средства на 28 районни здравноосигурителни каси.
Надзорниците са разрешили „по изключение“ на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ – Севлиево да използва компютърен томограф извън населеното място по клинични пътеки, като срокът на договора на болницата с НЗОК за тази дейност е удължен с два месеца – до 31.07.2020 г.
С решение на Надзорния съвет е разширена дейността на 10 лечебни заведения. КОЦ „Стара Загора“ ще сключи договор с Касата работа по „Амбулаторни хирургични процедури“, УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен за „Оперативно лечение на абдоминална аорта, долна празна вена и клоновете им“. Останалите лечебни заведения, които ще сключат договори за работа по нови за тях клинични пътеки са УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – София, ВМА-ПЛЕВЕН, „МБАЛ – Сливен към ВМА-София“, МБАЛ „Авис Медика“-Плевен, УМБАЛ „КАНЕВ“ – Русе, „СБАЛ по кардиология“ – Плевен, МБАЛ-Пловдив към ВМА, УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив. Възлага на управителя на НЗОК чрез директорите на съответните РЗОК по изключение да сключи договори с лечебните заведени по медицинска целесъобразност с оглед необходимостта от осигуряване на достъпна и своевременна болнична медицинска помощ за населението.
Да припомним, че депутатите отхвърлиха предложението лечебните заведения да получават минимум 85% от средномесечните стойности за дейността си, независимо колко от нея е реално извършена и това да бъде записан в Закона за бюджета на НЗОК за 2020 г. Това стана на вчерашното заседание на Парламентарната здравна комисия, с 8 гласа „за“ и 8 „въздържали се“. От НЗОК са категорични, че такава законодателна промяна трябва да има. „Считаме, че такава законова регламентация е необходима, с цел да се съхрани здравната система; да се осигури финансиране на медицинските структури и персонал и да се овладее нарасналото безпокойство за евентуални бъдещи претенции на НЗОК за възстановяване на тези изплатените средства. Законът за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците, предвижда възможността НЗОК и БЛС, съответно БЗС, да подпишат анекс към съответния рамков договор, който да съдържа заплащане за работа при неблагоприятни условия по време на обявеното извънредно положение и два месеца след неговото отпадане. Поради това, считаме, че систематичното място, където да залегне торното предложение е този закон, а не Закона за бюджета на НЗОК за 2020 г., предвиждащ заплащане за оказана и отчетена медицинска и дентална помощ по договор с НЗОК, още повече, че §2 от този закон урежда трансферите към бюджета на НЗОК за финансиране на разходите за лекарствени продукти и за дейности, изрично посочени в съшия параграф“.