Морбили и големите градове – връзка от векове
Появата на големи градове е допринесла за приспособяването и съществуването на морбили, твърдят учените. Новите доказателства сочат, че вирусът е предаден на хората от животни през 6 век пр.н.е. Изследване, в което учените излагат тази теория, е публикувано в Science.

Според една от водещите теории за появата на морбили, тя идва от вируса на чумата по говеда (болестта при животните е унищожена по целия свят, благодарение на ваксинацията). Не беше известно обаче кога точно вирусът е „скочил” върху човек. Според предишната версия това се е случило в района на 900 век от н.е.
Новите данни позволиха на учените да посочат нова прогнозна дата за морбили: около 500 г. пр.н.е. Тази теория подкрепя по-ранното предположение, че заболяване като морбили просто не би могло да се появи без достатъчно градско развитие.
Авторите отбелязват, че хората са започнали да строят достатъчно големи, за да поддържат огнища на морбили, преди около 2000-2500 години. При тях вирусовата популация може да продължи да съществува непрекъснато. В общности с по-малко от 250 хиляди морбили е било трудно да „установи уседнал живот“: хората умирали от болестта или развивали доживотен имунитет. Малките общности са били „задънена улица“ за развитието на вируса.
Изследването на мутациите на вируси, изолирани през различни години, е един от основните начини за изучаване на тяхната еволюция. Авторите на новото проучване са открилит вирус на морбили в белодробен препарат на човек, починал през 1912 г. Това им дава нови данни за изводи за времето на появата на това заболяване.
Учените все още не могат да кажат къде точно се е състоял преходът на вируса на морбили от животни към хора. Но промяната на вероятната дата на появата на болестта от 900 г. пр.н.е. до 500 г. пр.н.е. стеснява списъка на вероятните места до Китай, Индия, Европа и Северна Африка.