Изплатените 85% от заработените средства на база месец януари и февруари – все още незаконни
Депутатите отхвърлиха предложението лечебните заведения да получават минимум 85% от средномесечните стойности за дейността си, независимо колко от нея е реално извършена и това да бъде записан в Закона за бюджета на НЗОК за 2020 г. Това стана на вчерашното заседание на Парламентарната здравна комисия, с 8 гласа „за“ и 8 „въздържали се“.
В текста на предложението за допълнение на ЗБНЗОК, направено от БСП, се казва, че при обявяване на извънредна епидемична обстановка или въвеждане на противоепидемични мерки по Закона здравето и въвеждане на ограничителни мерки за дейността на лечебни заведения за болнична и/или извънболнична помощ, Надзорният съвет на НЗОК, по своя инициатива или по предложение на БЛС, съответно БЗС, може да сключва анекси към НРД със съответни методики за заплащане на договорена, но неизвършена от лечебните заведения дейност, на база определени в анексите изпълнения за предходни месеци на извънредната обстановка. Изплатените суми са безвъзмездни и не се връщат или отработват от изпълнителите на болнична и доболнична помощ.
Да припомним, че причината за подобни предложения и спорове са парите, които НЗОК преведе – 85% от заработените средства на база месец януари и февруари, съгласно сключения анекс към НРД, и за които първоначчално се каза, че са безвъздмезни, в последствие се оказаха незаконни. От Министерството на здравеопазването, което остана притичнато от една страна от закона, а от друга – от съсловните организации, открито признаха, че се опитват да намерят начин за озаконяването им.
„Справедливостта изисква лечебните заведения да не връщат обратно получените средства, а те да бъдат за сметка на бюджета на НЗОК. Поради това ние предлагаме законов механизъм за тези ситуации“, пишат вносителите от БСП.
От НЗОК са категорични, че такава законодателна промяна трябва да има. „Считаме, че такава законова регламентация е необходима, с цел да се съхрани здравната система; да се осигури финансиране на медицинските структури и персонал и да се овладее нарасналото безпокойство за евентуални бъдещи претенции на НЗОК за възстановяване на тези изплатените средства. Законът за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците, предвижда възможността НЗОК и БЛС, съответно БЗС, да подпишат анекс към съответния рамков договор, който да съдържа заплащане за работа при неблагоприятни условия по време на обявеното извънредно положение и два месеца след неговото отпадане. Поради това, считаме, че систематичното място, където да залегне торното предложение е този закон, а не Закона за бюджета на НЗОК за 2020 г., предвиждащ заплащане за оказана и отчетена медицинска и дентална помощ по договор с НЗОК, още повече, че §2 от този закон урежда трансферите към бюджета на НЗОК за финансиране на разходите за лекарствени продукти и за дейности, изрично посочени в съшия параграф“.
„Въпреки подписания анекс към НРД, в публичното пространство се появиха противоречива тълкувания следва ли да се възстановяват или отработват договорените и изплатени суми на лечебните заведения по време на извънредното положение и нормативно предвидения период след това. БЛС настоява Народното събрание на Република България да вземе необходимото решение, с което се гарантира избягването на неяснотите и непозволяването договорените и изплатени заведения но време на коронавирус пандемията да бъдат връщани от изпълнителите на болнична и доболнична помощ“, пък гласи становището на Лекарския съюз.
Извънредното положение и неговата незаконосъобразност (видео)
Така или иначе, познавачите на закона са на мнение, че такова озаконяване на изплатените средства със задна дата е много малко вероятно, почти възможно.