Нова Зеландия „ликвидира“ COVID-19, спазвайки 5 основни правила
Нова Зеландия „ликвидира“ COVID-19 „за сега“, заяви премиерът Jacinda Ardern и обявяви, че от полунощ на 8 юни, се вдигат всички изисквания за социална изолация и ограничения по отношение на бизнеса.

„Уверени сме, че засега сме ликвидирали разпространението на вируса в Нова Зеландия, но това не е момент във времето – това е непрекъснато усилие„, заяви Ardern.
„Днес, за първи път от 28 февруари, Нова Зеландия няма активни случаи на COVID-19. Според нашето моделиране е много вероятно (доста над 95% вероятност) Нова Зеландия да ликвидира напълно вируса. Това е в съответствие с моделирането на нашите колеги Te Pūnaha Matatini“ споделят водещите епидемиолози от Министерството на здравеопазването.
„Това е важен етап и повод за празнуване, но докато възстановим икономиката, предстоят още редица предизвикателства. Важното е добрата наука да подпомага правителството в оценка и управление на риска“, казват още от министерството.
Ликвидиране на заболяването означава отсъствие на заболяване на национално или регионално ниво. Изкореняването се отнася до неговото глобално изчезване (както при едрата шарка. Ликвидирането изисква високоефективна система за наблюдение, за да се гарантира, че ако граничният контрол не бъде успешен, бързо ще бъдат открити нови случаи.
В борбата с епидемията са важни не активните случаи – по дефиниция те са идентифицирани и поставени в изолация и е много малко вероятно да заразят другите. Истинската цел на ликвидирането е да спрете безсимптомното разпространение на вируса.
За успеха си, Нова Зеландия разчиташе на 5 основни правила:
1. Налагане използването на маски на обществени места и правила за социална изолация; предпазване от контаминация на питейната вода, храните, контрол на границите от носители и болни.
2. Проследяване на контактните чрез подходящи цифрови устройства
Националната система на Нова Зеландия за проследяване на контакти остава решаваща мярка за контрола на огнищата, в случшачй, че граничният контрол се е оказал недостатъчен. граничният контрол не успее.
3. Научнообоснован подход към управлението на границите
Внимателен контрол на влизащи и излизащи в страна и рутинната 14-дневна карантина.
4. Създаване на специализирана национална агенция за обществено здраве
Още преди COVID-19 да удари Нова Зеландия, беше ясно, че националната здравна инфраструктура се проваля след десетилетия на пренебрегване, разпокъсаност и ерозия. Видни примери за системна повреда включват огнището на Havelock North campylobacter през 2016 г. и продължителната епидемия от морбили през 2019 г. Ето защо министърът на здравеопазването през март препоръча значително подобряване на капацитета на общественото здравеопазване.
5. придържане към трансформационни промени, за да се избегнат по-големи глобални заплахи.
COVID-19 има опустошителни здравни и социални последици в световен мащаб. Дори и да бъде поставен под контрол с ваксина или антивирусни средства, остават други големи заплахи за здравето, включително изменението на климата , загубата на биологично разнообразие и екзистенциални заплахи (например пандемии, произтичащи от развитието на синтетичната биология). Тези заплахи се нуждаят от спешно внимание. Възстановяването след блокиране дава възможност за трайна трансформация на нашата икономика, която се отнася за по-широки здравни, екологични и социални цели.