В печата днес: Вирусът и проблемите в здравеопазването, д-р Муса и огнището в Кърджали, нови мерки на Пекин

„Ситуацията по време на пандемията показа нещо, за което отдавна говорим: в системата са се натрупали проблеми, които не позволяват нормалното й функциониране“, споделя в интервю пред в-к „Дума“ доц. Георги Йорданив. „Далеч не финансовият проблем е най-важен. Основният проблем е отказът от страна на МЗ за оперативно управление на лечебните заведения с различна публична собственост – държавна, смесена (държавна и общинска), общинска. И основната причина е съществуването на тези лечебни заведения като търговски дружества. Не по-малко важно е, че необяснимо защо в ситуация на пандемия не започна да се изпълнява отдавна приетият план за мероприятия в случай с епидемична грипна обстановка с разписания в него щаб, а бе създадена експертно-координираща група към премиера. Всичките ѝ решения трябваше да бъдат утвърждавани от здравния министър.
„Необяснимо в сянка останаха и експертните групи към МЗ по вирусология, инфекциозни болести, микробиология, пулмология и др. Необяснимо, но сякаш нарочно, с цел да се създаде хаос, около 150 вирусоносители с клинични симптоми бяха „разпределени“ в най-големите столични болници и те в условията на карантина блокираха дейността им. А специално създадените легла за такива случаи останаха неизползвани.
Необяснимо е също защо гласът на българските инфекционисти, които от години се справят със сезонни и извънредни грипни епидемии, бе представян като опозиционен и мненията им – като екзотични. Необяснимо защо извънболничната мрежа от лечебни заведения бе парализирана от заповедите на МЗ и нейните възможности не бяха използвани. Остава и въпросът какво има в Държавния резерв, в какво състояние и в какви количества са медицинските консумативи и оборудване“, се казва още в интервюто.
„Наблюдаваме интелектуална недостатъчност в управлението на здравеопазването ни, а тези колеги, които знаят, могат и имат необходимата професионална квалификация и опит, отказват да заемат ръководни позиции, включително министерското кресло.“
„Д-р Муса е носител на COVID-19. Категорично. Тествала се е по собствено желание на 5 юни. Нейната проба с PCR е взета от най-добрия инфекционист в областната болница и потвърдена във високоспециализираната микробиологична лаборатория на здравното заведение“, коментира в-к „Монитор“, цитирайки шефа на РЗИ в Кърджали д-р Виктор Кирчев. Лекарката Сибел Муса е обвинена от здравните власти в укриване на информация за контактите си, след като беше поставена под карантина заради коронавирус.“
„Трудно ми е да повярвам, че медик, който три месеца е бил на първа линия в борбата с коронавируса в „Пирогов“, може да рискува живота и здравето на свои близки, да погазва всички етични стандарти, да манипулира държавни институции, да обижда и иронизира в социалните мрежи свои колеги с дългогодишен стаж”, категоричен е д-р Кирчев.
Д-р Сибел Муса беше защитена от колегите си от „Пирогов“ в лицето на доц. Петър Атанасов, началник клиниката по вътрешни болести в УМБАЛСМ „Пирогов“.
49 нови сличаи на Ковид-19 в Китай и отново мерки за ограничение на разпространението на заразата в столицата Пекин, съобщава в-к „24 часа“. 36 от случаите са в Пекин и проследяването им води до пазара за месо и заленчуци в града, а 10 от случаите дса „вносни“ – на завърнали се от чужбина. Новите случаи са най-многобройни за последните два месеца в Китай.