3абавящо горенето вещество довело до вродени дефекти при деца
Mасово използванo огнезащитно средство, предизвиква увреждането на сперматозоидната ДНК, a c това и вродени дефекти при деца. Изследването, което демонстрира тератогенния ефект на вече забранения полибромиран бифенил 153 (PBF153, c търговско наименование FireMaster), e публикувано в Nature.
Дефекти в развитието са открити при деца, които не ca влизали в пряк контакт със забраненото вещество – забавител на горенето. Причината за нарушенията била увреждането на сперматозоидната ДНК на бащите.

Според учените през 1973 г. приблизително 6,5 милиона жители на Мичиган са били изложени на PBF153. Това се случва, когато това вещество погрешно бива изпратено до фермите и се озова в храна.
Хората, изложени на PBF-153, впоследствие страдат от главоболие, виене на свят, болки в ставите и някои видове рак. Децата, увредени от препарата, са имали вродени здравословни проблеми – момчетата често са диагностицирани с херния, открити са тумори на тестисите, а момичетата са имали повишен риск от спонтанни аборти и мъртвородени. Учените посочват, че описаните патологии при деца са причинени от ендокринни нарушения.
Ново проучване показва за първи път как излагането на токсични вещества може да повлияе на здравето на децата чрез увреждане на сперматозоидната ДНК. Преди това подобни изследвания засягат само яйцеклетки.
За научна работа учените използвали клетъчни модели на сперматогенезата. Те анализираха състоянието на хората, изложени на PBP153 и създадоха в лабораторията модел на неговия ефект върху зародишните клетки.
Оказалo се, че PBP153 променя експресията на определени сперматозоидни гени: определени гени стават по-активни, повече протеини се синтезират от тях. Тези гени играят роля в развитието на ембриона, образуването на органи и части от тялото.
„PBP153 причинява промени в ДНК на сперматозоидите, които влияят върху това как гените се включват и изключват. Изглежда, че PBF153 включва гени, които трябва да бъдат изключени“, казва Катрин Грийсън, автор на изследването.
Учените очакват, че прилаганите от тях методи ще помогнат в бъдеще да научат повече за въздействието на различни токсични вещества в околната среда върху организма.