Това, че не видяхме камионите с трупове, не означава, че нещата са се разминали
“Разпространява се мнението, че няма пандемия от COVID-19, че ситуацията е измислена и е конспирация. Това обаче, което се случи може, да се окаже стартът към по-сериозна ситуация.“. За това предупреди председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев пред БНР.

По думите му разхлабването на мерките не е прибързано решение. „Това е по-скоро доказателство, че инфекцията се подчинява на природни закони. Единственият метод да се предпазим от нея, засега е спазването на дистанция. Българското общество се измори от дългия период на самоизолация, но изискванията трябва да се спазват“, коментира още д-р Хасърджиев и допълни, че отговорността на хората е от първостепенна важно.
„Поради факта, че не видяхме камионите с трупове, които някои други държави видяха, това накара много хора да вярват, че нещата са се разминали. Но всъщност няма шега, няма измама. Това е вирус и той се разпространява и се подчинява на определени правила на природата. Нещата не опират до това дали вярваме, или не, а до наука“, коментира още д-р Станимир Хасърджиев.
Според него много малко хора ще се включат в отговорното спазване на евентуално повторно въвеждани мерки срещу заразата. По думите му е силно притеснителен фактът, че за такъв кратък период се обърна тенденцията и вече се наблюдава увеличаване на броя на новозаразените в страната. „От тенденция, че едва ли не всичко е приключило и дайте да отиваме да работим, към една тенденция, която показва, че нещата могат да се влошат драматично за отрицателно време. Нека да си спомним как се получи в Италия. За съжаление в България сме на път да се сблъскаме с един сценарий, който отдавна предположихме, че ще се случи. Ние рано влязохме в карантината, което отложи с много месеци истинската епидемия в държавата. Много е вероятно това, което виждаме, да е стартът на една много по-сериозна ситуация от това, което видяхме и което да наложи връщането на мерките“, прогнозира д-р Хасърджиев.
Що се отнася до готовността на здравната ни състема да посредне епидемията, д-р Хасърджиев споделя:
„Инфекциозните отделения в болниците не бяха дооборудвани, нямаше легла. По време на епидемията се направиха много неща. Системата вече е по-добре, но това съвсем не означава, че тя е напълно подготвена за епидемия, каквато много държави в Европа преживяха, посочи председателят на НПО. Основните пробойни в нея са основно в грижата за най-уазвимите от COVID-19 инфекцията, а именно хронично болните пациенти и възрастните хора. В суматохата да бъдат осигурени предпазни средства, да бъде посрещнат удара от пандемията, не беше им обърнато достатъчно внимание, за да бъдат предпазени от евентуална зараза. Хората продължаваха да се редят на опашки за всичко, което им беше необходимо“, поясни д-р Станимир Хасърджиев.