Имунитетът срещу COVID-19 трае поне една година
Хората, които са преболедували COVID-19 няма да се заразят отново поне година. Това коментира в ефира на БНТ пулмологът д-р Александър Симидчиев, базирайки се на опита със заразени, при което заразяването е протекло със симптоматика. Той призова отново да се носят маски. „В момента заразяванията са клъстерни, в огнища. Обществото е разнородно и показва различна отговорност“, каза още той.

„COVID-19 предизвика промени в белия дроб и в кръвоносните съдове“, коментира пуллмологът и добави, че „в единия край на спектъра имунната система понякога се бори много активно с вируса и организмът получава по-трайни изменения, голямата част от тях не са значими. В другия край на спектъра – организмът се мери разумно и умерено, тогава заболяването протича и без симптоматика“.
„Въпреки покачването на случаите на заразените през последните дни, не са необходими нови мерки, най-същественото и хората да бъдат информирани“, посочи още той. „Трудно е да се прогнозира дали това ще бъде втори пик, или ще бъде бавно горене. Трябва да затегнем личната си дисциплина. В близък контакт с непознати – маските са въпрос на отговорност, за да ги пазим“, посочи още Симидчиев.
„Вирусът ни пощади. Той беше с нисък интензитет в страната, включително и благодарение на предприетите противоепидемични мерки. Подготовката е нещо, което винаги трябва да бъде на лице. България трябва да се подготви със запаси от кръвна плазма независимо дали ще има втора вълна у нас”, сподели по-рано д-р Симидчиев и отново призова за самодисциплина по отношение на личните предпазните мерки.
„Животът се връща към нормалното си темпо, но той никога няма да бъде същият като преди. Фокусът на тази криза бе здравният аспект. Преди пандемията Китай бе „световният завод” за всякакви продукти. Там се произвеждаше всичко, но в тази криза хората разбраха, че да сложиш всички яйца в една кошница не е много добре решение. Китай никога повече няма да бъде такъв завод. Тепърва предстои да видим мащабите на икономическите последици от кризата“ смята д-р Александър Симидчиев.
Според него, за да се добие ценна информация относно вируса са нужни поне 12 месеца. Все пак към момента светът знае и разполага с много повече в сравнение с началото на заразата. Според него в България има достатъчно специалисти, които могат да работят това, както и голям брой преболедували.