Кръвните групи и връзката им с тежестта на протичане на Ковид-19
Анализите на генетичните данни на почти две хиляди души, носители на коронавирус, показват, че хората с кръвна група „А“ са по-уязвими от вируса (SARS-CoV-2) в сравнение с притежателите на кръвна група „О“ например и обясняват защо. Предварителните резултати от изследването са публикувани в електронната научна библиотека medRxiv.

„Нашите колеги са открили доказателства, че кръвната група може да повлияе на вероятността от вирусна инфекция. Експериментите ни потвърждават това и показват, че собствениците на кръвна група „О“ имат по-малък шанс да се разболеят от COVID-19 за разлика от тези с кръвна група „А“. Вероятно това е свързано с мутациите в кръвна крупа „О“, които повишават коагулацията на кръвта „, пишат учените.
Още в средата на март тази година лекарите от Китай забелязаха, че вероятността от заразяване с коронавирус зависи не само от възрастта и наличието на заболявания като хипертония или диабет, но и от кръвната група. Техните наблюдения показват, че при носителите на кръвна група „А“ вероятността от заразяване е с 20% по-голяма, отколкото при други жители на Китай. Собствениците на кръвна група „O“, напротив, са заразени с коронавирус с 30% по-рядко.
Голям екип от лекари и молекулярни биолози, водени от професора от университета в Кил (Германия) Андре Франке, откриха генетичния фон на подобни различия. Досега те са извършили най-амбициозния геномен анализ на носители на коронавирусна инфекция.
Учените се интересуваха какви други генетични фактори, в допълнение към мутациите в гена APOE, могат да помогнат на коронавирус, както и да допринесат за усложнения с COVID-19. За да отговорят на този въпрос, те декодираха геномите на 1 980 жители на Испания и Италия, лекувани в седем различни болници от тежка форма на коронавирусна инфекция.
Лекарите и генетиците са се интересували от генетичните фактори на риска и са проучили повече от 8,5 милиона вариации в структурата на гените, които влияят на вероятността от развитие и естеството на хода на COVID-19.
Оказа се, че вероятността от инфекция и естеството на хода на заболяването са най-засегнати от две мутации, едната от които е на третата, а другата – на деветата хромозома. Първият увеличава шансовете за тежки форми на коронавирусна инфекция с около 1.77 пъти, а вторият – с 1.32 пъти. Съдейки по местоположението им вътре в хромозомата, първата мутация е в ген SLC6A20, а втората е в тази част от генома, която определя човешката кръвна група.
И това, и другото, според изследователите, е съвсем логично. Факт е, че генът SLC6A20 е пряко свързан с работата на рецепторите за АСЕ2, които коронавирусът използва за проникване в човешките клетки и поради подобни мутации в деветата хромозома, коагулацията на кръвта обикновено се увеличава, което е много опасно за COVID-19 носителите. Подобни мутации са по-чести при хора с втора кръвна група.
Всичко това, както отбелязват Франке и неговите колеги, в същото време обяснява защо кръвната група влияе върху вероятността от коронавирусна инфекция, както и защо имунитетът на много хора реагира много различно на коронавирусната инфекция, въпреки подобно здравословно състояние и същата възраст. Такива генетични различия, както заключават учените, трябва да се вземат предвид при превенцията на болестта и хоспитализацията на вече заразени хора.