Тегнел: Все още смятаме, че стратегията на Швеция е добра, но винаги можете да се направи още нещо
Държавният епидемиолог Андерс Тегнел подчерта, че коментарите, които направи във връзка с мерките, които Швеция прие или не прие по време на пандемията, в никакъв случай не означават, че стратегията е погршна и че трябва да бъде отхвърлена. „Все още смятаме, че стратегията на Швеция е добра, но винаги можете да се направи още нещо, за да бъде по-добра“, сподели той пред The Local.

„Ако отново се сблъскахме със същата болест, знаейки точно какво знаем за нея днес, бихме се съгласили да направим нещо друго от това, което направи Швеция – нещо от това, което е направил останалият свят“, споделя в сряда сутринта по радио Ekot Андрес Тегнел, лицето на стратегията на Агенцията за обществено здраве.
Един от неговите норвежки колеги, Фроде Форланд, специалист по по инфекциозни болести и глобално здраве в Норвежкия институт за обществено здраве, миналия месец обвини Швеция, че е била прекалено обвързана с плановете си, въведени много преди избухването на пандемията, и не успя да да се адаптира към новата информация, тъй като влезе.
„Видяхме, че има редица неща, които се различават в тази епидемия от нормалната грипна пандемия: Беше много по-заразна и много по-сериозна – смъртността може би беше пет пъти по-висока, а заразителността може би три пъти по-висока“, каза Форланд пред The Local .
По време на пандемията Швеция възприема по-снизходителен подход от много от европейските си съседи: забрани публичните събития на повече от 50 души, забрани посещения на домове за възрастни хора и закри университети и училища за възрастни хора над 16 години, но също така разчиташе преди всиако на доброволни изолация като мярка за ограване на разпространението на вируса.
Тези мерки, които не се налагат, но се очаква хората да се следват, включват молба над 70-те и други рискови групи да избягват директен социален контакт и настоятелно призовават други хора да мият ръцете си редовно, избягват ненужното пътуване и практикуват социално дистанциране – последното от които въвежда едва в края на март.
Мерките, които нямаха забранителен характер, но се очакваше да бъдат съблюдавани, включваха ограничаване на контактите и събиранията на хода над 70 години, както и на останналите рискови групи, по-строги хигиенни мерки – миене на ръцете, често проветряване на помещенията, избягване на ненужни пътуцания. Тези мерки се оказаха достатъчни да предотвратят разпространението на сезонния грип, но не и да предотвратят смъртта на 4 400 души, брой далеч по-голям от този на съседите на Швеция, които въведоха по-строги правила.
Тегнел и неговите колеги от Агенцията по обществено здраве все още са на мнение, че тяхната стратегия – въвеждане на мерки стъпка по стъпка и информиране на хората, за да ги убедят да следват доброволно съветите – може да бъде по-устойчива в дългосрочен план, отколкото пълно блокиране, без да отричат, че броят на починалите не е малък.

Никаква нова вълна няма да има, никаква жестока пандемия също
„Мисля, че бихме могли да се справим и по-добре, от на това, което направихме в Швеция. Би било добре да знаем какво точно да затворим, за да ограничим по-добре разпространението на инфекцията“, каза Тегнел пред Ekot. „В бъдеще трябва да помислим дали е имало начин да спрем (броя на смъртните случаи).“
Тегнел обаче твърди, че все още не е ясно какво по-различно е трябвало да направи Швеция, дали е трябвало да въведе различни мерки поетапно или да ги въведе едновременно.
„Всъщност повечето страни наистина хвърлили всичко наведнъж. Швеция е една от малкото страни, която малко по малко върви по пътя си. Останалите страни започнаха с много неща наведнъж и проблемът е в това, че не знаете коя от мерките, които са предприели, действително има ефект“, каза той.
„Може би ще разбем сега, когато останалите започнат да премахват мерки една по една, какво още ние бихме могли още да направим, а останалите без какво биха могли да минат, без даблокират напълно страните си.“
„Все още смятаме, че стратегията е добра, но, поглеждайки назад, винаги може да се направи още нещо. Аз лично смятам, че би било доста странно, ако някой отговори на нещо друго на такъв въпрос. Винаги можете да направите нещата по-добре“, каза той и добави, че се надява да не бъде цитиран или тълкуван погрешно
От своя страна шведските лидери многократно подчертават, че мерките са предназначени за дългия път, че борбата срещу вируса е „маратон, а не спринт“, а критиките са предимно от страни, които са предприели различни мерки.
