Високи нива на резистентност при антибиотиците, назначавани при инфекции на пикочните пътища
„Като събираме повече доказателства, виждаме все по-ясно и с все по-голямо притеснение колко бързо губим критично важни антимикробни лекарства по целия свят“, коментира ситуацията генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейсус.
На базата на тази информация експертите са категорични, че високи нива на резистентност се наблюдава при антибиотиците, назначавани при инфекции на пикочните пътища. Така например устойчивостта към ципрофлоксацин, който често се използва за лечение на такива проблеми варира от 8.4% до 92.9% в 33 страни, предоставили данни. От СЗО допускат, че тенденцията ще бъде допълнително засилена и от неподходящата употреба на антибиотици по време на пандемията на COVID-19. В същото време едва много малка част от болните с коронавирусна инфекция се нуждаят от антибиотично лечение за овладяване на последващи бактериални инфекции.
За три години от съществуването на Глобалната система за наблюдение на резистентността данните в нея се увеличават изключително интензивно и този факт се оценява като много положителен. В момента системата обединява информация от повече от 64 000 места за наблюдение, засягаща над 2 милиона пациенти, записани от 66 страни по света. През 2018 г. броят на местата за наблюдение е 729 в 22 държави.
По тази причина СЗО е издала указания да не се прилага антибиотична терапия или профилактика при леките случаи или при пациентите със съмнение за коронавирус.
„Вярваме, че това ясно указание за употребата на антибиотици при COVID-19 ще помогне от една страна на държавите да се справят ефективно с вируса, а от друга – да предотврати появата и разпространението на антимикробна резистентност (AMR) в контекста на пандемията“, коментира д-р Ханан Балкхи, помощник-генерален директор на СЗО за антимикробна резистентност.
От организацията изразяват сериозни притеснения за намаляващите инвестиции, включително в частния сектор, както и от липсата на иновации в разработването на нови антимикробни медикаменти.
„Трябва да засилим глобалното сътрудничество и партньорствата, включително между публичния и частния сектор, за да осигурим финансови и нефинансови стимули за разработването на нови и иновативни антимикробни средства“, подчерта д-р Балкхи.