Ваксина под формата на кисело мляко срещу COVID-19
Руски учени разработват ваксина срещу новия коронавирус, която ще може да бъде вкарвана в организма под формата на кисело мляко, информира „Газета“.

Агенцията цитира съобщение на вицепрезидента на Руската академия на науките Владимир Чехонин. Работата по създаването на препарата се осъществява от Института по експериментална медицина в Санкт Петербург. Тя се отнася към вида мукозални ваксини, които се вкарват в организма през устата под формата на аерозол или на капки. По правило антигените на подобни препарати са затворени в микрокапсули, което ги защитава от хранителносмилателни ферменти.
„Мишената за клонирането се явява ген, кодиращ S-белтъка на коронавирсуа. По този начин генът се вкарва в областта на повърхностните власинки на бактериите на пробиотика и се формира бактерия с имуногенен белтък от вируса на повърхността. Подобна ваксина може да се прилага под формата на продукт, като киселото мляко. Понастоящем се провеждат доклинични изпитания на тази ваксина“, заяви Чехонин.
Според експерта, лекарството вече е в етап на предклинични проучвания, които ще продължат до приблизително средата на юни. През това време специалистите трябва да определят неговата токсичност, реактогенност и други критерии, въз основа на които ще бъде възможно да се започне тестване на ваксината при хора.
Друга ваксина, която ще бъде въведена в тялото чрез капки за нос, е създадена в Новосибирския научен център „Вектор“. Това съобщи генералният директор на центъра Ринат Максютов в ефира на канал „Русия 1“.
„Ваксините се различават не само по своя функционален произход, но и по метода и схемата на имунизация. Така че, един от нашите препарати, той не следва класическия интрамускулен път на приложение, а интраназалният начин на приложение, т.е. всъщност просто се вкарва в носа”, обясни Максютов.
Общо 47 коронавирусни ваксини се разработват в Русия на 14 платформи, каза по-рано вицепремиерът Татяна Голикова. По-специално, шест от тях се разработват от Държавния център по вирусология и биотехнологичен вектор, а две се разработват от Biocad. За създаването на друго лекарство участва Санкт Петербургския институт за ваксини и серуми. Според ръководителя на отдела за фармацевтично развитие на Института Наталия Белозерова, изпитанията на последната могат да започнат през юни.