В каква посока мутациите тласкат SARS-CoV-2
Нито една от известните мутации на коронавирусния SARS-CoV-2 не повишава неговата инфекциозност, тоест способността да се предава от човек на човек. Това показват данните от проучване по този въпрос, публикувано в ресурса за предпечат на bioRxiv. Статията още не е рецензирана за публикуване в списания.

Учените са анализирали данните за геномите на повече от 15 хиляди вируса на SARS-CoV-2 от 75 държави. Информацията се основава на проучвания, които друга изследователска група публикува в списание Infection, Genetics and Evolution в работа за генетичното разнообразие на вируса.
„Тъй като мутациите са документирани, учените се опитват да установят дали някоя от тях може да направи вируса по-смъртоносен, тъй като е жизненоважно да се открият такива промени възможно най-рано“, казва професор Франсоа Балу от Университетское Лондонски колеж, водещ автор на изследването.
Авторите съобщават, че коронавирусите имат няколко начина за развитие на мутации: в резултат на прости грешки, поради взаимодействие с други вируси и с имунитета на гостоприемника. Мутациите могат да бъдат както неутрални, така и полезни за вирусите. Мутациите на двата вида могат да станат общи, ако се предадат на следващото поколение вируси.
Учените са открили 6882 мутации във вируси на огромна извадка от SARS-CoV-2. За 273 мутации те откриха доказателства, че независимо се появяват отново. Сред тях бяха 31 мутации, настъпили поне 10 пъти по време на пандемия.
Модел на еволюцията на вируса показа, че никоя от мутациите не се предава на потомци по-ефективно от другите. Доказателство, че всяка мутация подобрява предаването на вируса, не е намерено.
Специално внимание бе обърнато на учените мутация D614G, която е свързана със S-протеина на вируса, тъй като по-рано беше изразено предположението, че той е свързан с повишена преносимост. При този анализ не е установена връзка на D614G мутацията с повишена трансмисия.
„Все още очакваме вирусът да мутира и родословието му най-накрая ще се раздели на различни линии. Но това не означава непременно, че някой от редовете ще стане по-заразен или вреден“, казва д-р Люси ван Дорп, съавтор на изследването.
Списание Nature статия от месец ноември 2015 обяснява как точно бе създаден новия ни приятел , че е дело на упорито генно „бъзикане “ за което е сезирана етична комисия и е наложено спиране на опитите като потенциално вредни . .Ралф Барик вирусолог и най-заслужил деятел би трябвало да се гордее с приноса си .
https://www.nature.com/news/engineered-bat-virus-stirs-debate-over-risky-research-1.18787?fbclid=IwAR2gg2u4YnqhmR4FB0xhTZcVG2jY5Dfgt1AJhvWX9dJpx6PxFDDaIlMGYQI