Близо ли сме до стадния имунитет в Европа?
Въпреки че никоя държава не твърди, че се стреми към стаден имунитет, като стратегия, някои – като Швеция например – са предприели по-спокоен подход към съдържанието на коронавирус. И така, как този подход се е отразил за Швеция – близо ли е тя до постигането на стадния имунитет? Какво показва сравнението с други европейски страни, които взеха по-ограничителни мерки? – въпросите, на които търси отговор The Conversation.

Стаден имунитет означава, че ако определена част от популацията е придобила имунитет срещу инфекциозно заболяване, тогава болестта ще спре да се разпространява, без да е необходимо цялото население да е заразено. Имунитетът на стадото обаче изисква инфекцията – или ваксина, която все още липсва, за да генерира траен имунен отговор, който предпазва от реинфекция. Не е известно дали това ще се случи за COVID-19, въпреки че е вероятно.
Проучванията показват, че инфекцията с коронавирус SARS-CoV-2 или кандидат ваксина генерира отговор на антитела, въпреки че не е известно дали тези антитела предотвратяват реинфекция. Проучванията показват също, че имунният отговор на хората към близкия вирус на SARS е защитен и продължава до две години, което предполага, че същото може да е възможно за SARS-CoV-2. Като стратегия за обществено здраве правителствата предположиха, че позволяването на вируса да зарази здравата част от населението ще генерира решаващия имунитет на стадото, който след това ще защити хората с висок риск от тежка инфекция.
Тази концепция разчита на защитата на високорисковите групи от инфекция, като същевременно забавя разпространението на вируса, за да се избегне претоварването на здравната система. Привлекателното е, че тази стратегия няма да включва ограничаване на населението и на теория би позволила по-бързо разрешаване на огнището на страната.
Швеция е емблема идеята за стаден имунитет, дори ако това да не е официалната политика на страната. Докато другите скандинавски страни използваха блокировки и широки обществени ограничения, за да спрат разпространението на COVID-19, Швеция избра по-леки намеси и лична отговорност, за да забави разпространението. За съжаление, техните намеси доведоха до значително по-голям брой случаи и смъртни случаи, както се вижда от фигурата по-долу.
Швеция също е критикувана, че не прави достатъчно за защита на възрастните хора и групите с висок риск в страната. С високия процент на разпространение на вируса в страната, по-близо ли е Швеция до постигането на стаден имунитет, а с това и край на епидемията?
Един от начините да разберете колко хора в дадена популация са заразени със SARS-CoV-2 е чрез провеждане на серопревантивно проучване. Няколко държави в Европа са извършили тези проучвания.
В гъсто населения град Стокхолм само 7,3% от населението има антитела срещу COVID-19, с по-нисък процент вероятно като среден за цялата страна.
Испания отчете средно за страната 5% положителни антитела срещу COVID-19, с 11% в град Мадрид и 7% в Барселона. В Обединеното кралство последните данни от проучване на Службата за национална статистика сочат, че Великобритания има и средно за страната 5%, което се повишава до високо ниво от 17% в Лондон.
В СЗО наскоро направената оценка, че в световен мащаб, броят на хората с антитела към COVID-19 е още по-ниска и се смята, че е по-малко от 3%.
За никоя държава не е известно, че повече от 5% от населението им има антитела срещу COVID-19, включително държави, които са по-подкрепили подхода на стадовия имунитет.
Изчислено е, че за да се постиген стаден имунитет срещу COVID-19, е необходимо поне 60% от населението да има защитни антитела. Всички страни са далеч от тази точка. При близо 5,8 милиона случая на COVID-19 по целия свят и над 358 000 смъртни случаи чакането на имунитет на стадото ще доведе до стотици хиляди допълнителни смъртни случаи.
Важното е да отбележи, че очакваният стаден имунитет не е необходимо. Много страни по света са намалили предаването на вируса до нивото на по-малко от 100 случая на ден, а Китай и Южна Корея отново отвориха икономиките си и сега регистрират повече случаи, внесени в страната, отколкото възникващи в страната. Това ниво на вирусен контрол изисква непрекъснато тестване, проследяване и изолиране на заразени хора, но ограничаването им е възможно.
Чрез социалната изолация можем да спасим живота си и да дочакаме да постигнем стадовия имунитет чрез единствения възможен безопасен и реалистичен начин: ваксиниране.
1 Отговор
[…] Близо ли сме до стадния имунитет в Европа? […]