Япония обяви предсрочно края на извънредното положние
Вчера Япония обяви победа, поне засега, в битката с COVID-19 и триумфира, следвайки собствените си правила на играта. Тя достигна желаните нива от 0,5 на 100 000 души на ден, с доброволни и не много строги правила за социално дистанциранео и без мащабно тестване. Страната се съсредоточи върху откриването на огнищата на инфекции и основните причини, които ги предизвикват – пренаселеност на обществените места – фитнес зали, нощни клубове и др. коментира Science.

„С този уникален японски подход успяхме да контролираме тази тенденция [инфекция] само за 1,5 месеца; Мисля, че това показва силата на японския модел“, заяви премиерът Шинцо Абе на пресконференция вчера вечерта, като обяви вдигането на извънредното положение.
Броят на ежедневните нови случаи достигна максимума от 743 души на 12 април, но през последната седмица варира между 90 и 14, според Световната здравна организация. На вчерашната пресконференция Абе отбеляза, че броят на хоспитализираните пациенти на COVID-19 е спаднал от 10 000 – преди около 1 месец – на 2000.
Положителният резултат убеди дори някои скептици в клъстерната стратегия на нацията. Япония предотврати епидемията „в мащаба, наблюдавана в много западни страни“, казва Кенджи Шибуя, световен специалист по здравеопазване в King’s College London, който преди това предупреждаваше за неоткрито разпространение на общността.
Въпреки премахването на ограничителните мерки, епидемията „не е приключила“, казва Хитоши Ошитани, вирусолог и експерт по обществено здраве от университета в Тохоку. „От време на време очаквам малки огнища“, казва той. Въпреки че правителството може да обмисли възстановяване на ограниченията, той вярва, че „можем да управляваме тези по-малки огнища.“
Япония в началото лошо се справяше с еоидемията, когато постави под карантина круизния кораб Diamond Princess за 2 седмици в Йокохама. 712 от 3711 души на борда са показаха положителни тестове за новия коронавирус, а 14 загинаха.
Тогава, докато голяма част от останалия свят изгради своя отговор на пандемията върху широко разпространеното проследяване на контакти, изолация и тестване, Япония прие „съвсем различна“ стратегия, казва Ошитани. „Опитваме се да идентифицираме клъстерите и [да определим] техните общи характеристики.“
Те откриха, че повечето клъстери произхождат от фитнес зали, барове, клубове за музика на живо, за караоке и други подобни заведения, където хората се събират, ядат и пият, чатят, пеят и тренират или танцуват, отърквайки се един о друг. Разбират още, че повечето от първичните случаи, от които избухват повечето клъстери, са или безсимптомни, или с много леки симптоми. „Невъзможно е да се спре появата на клъстери само чрез тестване на много хора“, казва Ошитани. Затова Япония призова хората да избягват това, което наричат „три Cs“ – затворени пространства, тълпи и настройки за близък контакт, в които хората разговарят лице в лице. Звучи просто. Но „Това е най-важният компонент на стратегията“, казва Ошитани.
(Успокояващо е, че не се откриха никакви клъстери в пътническите влакове в Япония. Ошитани казва, че пътниците обикновено са сами и не разговарят с другите пътници. И всички носят маски. „Заразеният индивид може да зарази другите в такава среда, но това е рядкост„, казва той.
През март, когато броят на новопегистрираните случаи се покачи, властите засилиха усилията си да обяснят значението на трите Cs. На 7 април, напрежението от натоварването в системата на здравеопазването подтикна правителството да обяви извънредно положение в няколко ключови префектури, а на 16 април мерките станаха задължителни за цялата страна.
Националните и местните правителства на Япония нямат законната власт да налагат мерки за изолация, затова властите призоваха хората да стоят вкъщи колкото е възможно повече, компаниите да разрешат работа от вкъщи, а баровете и ресторантите да се затварят или обслужват само да изваждат. Въз основа на моделирането, членовете на консултативния комитет призоваха хората да намалят взаимодействията си с другите с 80%, за да пречупят кривата.
Ошитани се съмнява, че целта от 80% е постигната, но не отрича доста масовата доброволна самоизолация. „Изненадващо, че лекото блокиране на Япония изглежда имаше истински ефект на реално блокиране“, казва Шибуя.
Най-важното е, че извънредното положение спечели време, за да научи обществеността за рисковото поведение и среда. Маските сега са почти повсеместни. Имаше барове и ресторанти, които игнорираха молбите да затворят или ограничат часове, но обикновено те не са толкова пренаселени, както някога. „Сега хората знаят много по-добре рисковете от вируса“, казва Ошитани. „Здравната система успя да се справи с COVID този път“, казва той, но достигна почти до състояние на колапс.
Междувременно правителството никога не направи тестването приоритет, кокто в много други страни. Япония е провела 2,2 теста на 1000 души. За сравнение процентът в съседна Южна Корея е 16, а в Съединените щати, 43.
Въпреки че извънредното положение е отменето още на 4 май, а не както бе предвидено преди тоба на 31 май, все още има подробни правителствени насоки за различните сектори на икономиката. Вчера Абе заяви, че правителството постепенно ще облекчи ограниченията. Концертите и културните събития ще могат да започнат със 100 присъстващи, като броят им се увеличава стъпка по стъпка до 50% от капацитета на мястото.
Абе предупреди, че тези стъпки няма да намалят риска от инфекция до нула. „Трябва да сме подготвени за опит и грешки, ще отнеме значително време, за да възстановим напълно ежедневието“, каза той.
* Поправка, 27 май, 8 ч. Тази история е актуализирана, за да премахне погрешно позоваване на 400 000 нови ежедневни случая към момента на блокирането в Обединеното кралство. Цифрата идва от прогноза на модел на заболяване, а не са регистрирани случаи.