Всички страни допуснаха една и съща грешка – не проведоха експресни тестове
Най-голямата опасност за разпространението на новия коронавирус сега са безсимптомните носителсители. Системата не ги забелязва и изолира, така че те продължават да заразяват другите. Учените предполагат, че такива „невидими“ пациенти могат да бъдат до 50% от общия брой на заразените хора, заяви пред „Известия“ молекулярният биолог, доктор на биологичните науки, член-кореспондент на Руската академия на науките Сергей Нетесов, от Лаборатория по биотехнология и вирусология. Според професора социалната изолация, ако бъде спазвана, и тестването за имунитет към коронавирус са в основата за преодоляване на ситуацията.
„Основното, което отличава новия коранавирус от грипа, е повишената способност да се предава от човек на човек. Коефициентът на разпределение (R0) на COVID-19 е 3-4, което е почти три пъти повече, отколкото при грип (1.3). Освен това хората „споделят“ инфекцията още преди появата на симптомите и известно време след възстановяването, а това значително усложнява борбата срещу нея“, споделя проф. Нетесов.
Дори след преболедуване вирусът се съхранява, макар и в малки количества, в лигавиците и чрез кишане и кашляне се отделя заедно с мъртвите клетки навън. Затова, след изписване, пациентът трябва да бъде тестван за наличие на вируса в храчки или назофарингеални тампони, смята професорът.
Вирусната популация продължава да се развива, но с всеки следвая процес на възпроизвеждане се случват мутации в генома на определен щам. Голяма част от тях води до смъртта на вируса, но останалите оцелели частици са достатъчни за жизнеспособните варианти да се размножават и разпространяват по-нататък в популацията. Изолирането на тежко болни хора спира предаването на инфекцията, но болните в по-лека степен и безсимптомните са „моторът“ на епидемията.
Данните на СЗО за намаляване на заболяемостта говори, че антиепидемичните и диагностичните мерки, предприети в Европа, започват да имат ефект. Може да се очаква, че честотата ще продължи да намалява, ако държавите не отслабят усилията за прилагане на предприетите мерки, казва проф. Нетесов и добавя, че все още няма реална статистика за безсимптомните носители никъде по света – според различни източници те са от 10 до 50% и те могат да разпространяват вируса, за някои страни в Европа – до 90%.
„Затова е наложително да започнете да тестване на всички пациенти, които са били в контакт с COVID-19. В щата Вашингтон огнището е започнало с един или двама безсимптомни, заразили куп хора.“
Според Нетесов всиаки страни, с много малко изключения, допуснаха една и съща грешка – не тестваха поголовно, а само при наличие на определени симптоми.
„От самото начало стратегията с тестване за COVID-19 беше погрешна. Анализите се всемаха само ако са налице три показателя: температура под 38 години, пневмония и пристигат от чужбина. След това към показателите се добави кашлица. В този случай безсимптомните, които пристигнаха в страните си, бяха напълно игнорирани. Освен това хора, които се завръщаха от пътуване и имаха леки симптоми на настинка, също не бяха тествани. И резултатите са на лице.“
„Широка мрежа от лаборатории, резултати от теста в рамките на 24 часа, а още по-добре – експресен тест, така че след час или два да резултатът да пристигне с SMS“ е разковничето към успеха коментира професорът.
Досега страната с най-висок процент на тестване на населението е Южна Корея, заедно с Китай. Затова и те най-успешно се пребориха с епидемията, смята проф. Нетесов.
„Най-голямата грешка във връзка с тестването беше направена първо в Италия, после в редица европейски страни, а след това и в САЩ. По-късно този път поехме и ние. Забраниха временно да се пускат тестови системи на частни търговски компании и да анализират проби от граждани без признаци на заболяване. Първо се разрши тестване само в държавни учреждения, до частните се стигна едва, когато се разбра,че епидемията е неконтролируема. Тези компании заработиха на четири смени и сега САЩ стана лидер по брой тестове. След седмица на тестване САЩ излязоха от пето на първо място, но две седмици бяха изгубени и епидемията там едва сега започва да се забавя“, коментира Нетесов и допълва: „Трябваше незабавно, веднага след като стана известната нуклеотидна последователност на вируса (това се случи на 10 януари), тя да бъде обявена за всички търговски компании, за да започнат да пускат тестови системи, подлежащи на официална регистрация. И ние получихме такова разрешение само преди две-три седмици.
Нетесов определи като съмнително лечението с ритонавир и лопинавир, което бе препоръчано да провеждат лекарите в амбулаторни условия, защото нито една страна не е приключила клиничните си изпитания с тази комбинация. „Досега работи само едно лекарство – фавипиравир, японско, което вече се регистра в Русия. Лекарство е одобрено за употреба в Япония за лечение на няколко вирусни инфекции и е доказало ефективността си. Първите му клинични изпитвания за лечение на COVID-19 в Япония дават положителни резултати, а там нещата се правят сериозно. Ефектът на фавипиравир е тестван в Китай, точно в огнището на епидемията.“
Що се отнася до употребата на маски като защитно средство, проф. Нетесов е на мнение, че те са неефективни, както твърдят и експертите на СЗО. За да бъдат ефективни се налага честа смяна – на всеки два часа, и второ, а маските за многократна употреба трябва да бъдат дезинфекцирани правилно, за да се използват повторно. Най-общо казано, маската е еднократна работа, ако не смените касетата в нея или не я дезинфекцирате или ако не е сменена правилно, ако е докосвана сръка и т.н. СЗО препоръчва носенето на маскиединствено от пациентите и от тези, които се грижат за тях: лекари и членове на семейството.
Изходът от ситуацията вероятно ще бъде ваксината, но нито една страна не е готова с нея, макар че почти всички страни работят над нея. САЩ вече втора седмица тестват върху доброволци – първата фаза – за безопасността и факта, че употребата му произвежда антитела. Същите изпитвания на поне една ваксина от две седмици провежда и Китай. Останалите държави са в процес на развитие.
Все още няма моделно животно за този вирус. Но САЩ разработиха рекомбинантна ваксина срещу коронавирус срещу камила и до 2020 г. Съединените щати излязоха с прототип на тази ваксина. Сега те бързо направиха модификация за хората и преминаха към клинични изпитвания. В Китай разработването на ваксина започна по време на епидемия от SARS през 2003 г. Но тъй като смазаха тази болест в основата, развитието беше почти спряно и сега те се върнаха към нея. Останалите страни са в съвсем различна ситуация.
„По принцип епидемиолозите не смятат коронавирусите за сериозна инфекция, въпреки че това не е така. Следователно, нашите кандидати за ваксина, които в момента се разработват, ще достигнат същия етап на месеца за два или три“, споделя още проф. Нетесов.
1 Отговор
[…] Всички страни допуснаха една и съща грешка – не провед… […]