В печата днес: Лечебниците настояват да не връщат пари, кога ще доплащаме по-малко, обещаха нова детска болница

„Страните по Националния рамков договор 2020-2022 г. да предприемат действия по подписване на анекс, в който изрично да се посочи, че “няма да се отработват или връщат пари на НЗОК от договорените 85%”, каквото съгласие вече е постигнато устно“, пише в-к „Дума“. За това настоява Българската болнична асоциация (ББА) в отворено писмо до министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, председателя на Надзорния съвет на НЗОК Жени Начева, управителя на НЗОК проф. Петко Салчев и председателя на БЛС д-р Иван Маджаров. Поводът за писмото е “противоречивата информация във връзка с изплатените средства на лечебните заведения по време на обявена епидемична обстановка в страната”, пишат от ББА. Те се позовават на стенограмата от заседанието на НС на НЗОК от 27 април, от която става ясно, че управителят на НЗОК и председателката на НС на НЗОК, независимо един от друг, изразяват мнение, че който е получил пари по методиката, “после ще възстанови тези средства”. Припомняме, че по-късно на среща в МЗ между председателя на БЛС, зам.-председателя на БЗС, министъра на здравеопазването, Начева, проф. Салчев бе постигнато съгласие, че няма да се отработват или връщат пари на НЗОК от договорените 85%. Това бе потвърдено от Ананиев от парламентарната трибуна в отговор на питане на депутати, въпреки, че няма законно основание за това.
„До 2030 г. пациентите ще доплащат „само” 30%“ е друго заглавие на „Дума“, под което се коментира раздел здраве от „Програма за развитие на България“. От 46,6% през 2017 г. доплащането от пациентите да падне на 30% през 2030 г. Това е предвидено в Детайлизирана стратегия по Приоритет 12 “Здраве и спорт” на Националната програма за развитие БЪЛГАРИЯ 2030, публикувана на електронната страница на МЗ за обсъждане до 9 юни. Както е известно, България е страната в ЕС с най-висок процент на директни плащания за лекарства и медицински услуги от пациентите. Според Евростат средният процент в страните от съюза е 22,3. Според докуменцията през 2017 г. българите са доплащали 43,3% от стойността на лекарствата, но след 10 години трябва да дават 30%. В ЕС този процент е 21,7. За същия период трябва да бъде увеличен и делът на болничните легла за дългосрочна грижа до 50% на 100 хил. души население. В момента у нас те са 35,6%, докато в ЕС през 2014 г. вече са били близо 53%“, информира всекидневникът.
„Борисов обеща: Детската болница в изцяло нова сграда“, пише в-к „Монитор“.
„С много любов искаме да направим новата детска болница. Нещо, което е заченато в проблем, каквото и да направим, и златна да я направим тази болница, винаги ще има недоволни от нея. Затова решихме да я съборим старата сграда, но мястото е много добро място в клъстер от други болници, в паркова среда“. Това заяви министър-председателят Борисов по време на среща с представители на протестиращи срещу строежа на Националната многопрофилна детска болница, ползвайки започнатия строеж в карето на Александровска болница, съобщиха от „Дондуков“ 1″.