Загадъчното изчезване на SARS-CoV-1 и защо спешно се нуждаем от ваксина срещу SARS-CoV-2
„Много хора се питат защо сегашният коронавирус „спря“ света, а предишеният смъртоносен SARS не успя да го направи. И защо сега ваксината срещу SARS CoV2 се оказва толкова спешна и необходима за спиране на неговото разпространение, а ваксина срещу SARS никога не се създаде„, пита от страниците на The Conversation Мерилин Русинк (Marilyn J. Roossinck) от Университета на Пенсилвания.
„Приказката за SARS и нейния нов братовчед, който причинява COVID-19, SARS-CoV-2, показва колко непредвидими могат да бъдат вирусите, особено когато прескачат от животни към хора. Разбирането на възникващите инфекциозни заболявания трябва да бъде приоритет. SARS, който уби около един на всеки 10 заразени, се оказа силно смъртоносен, но в крайна сметка и някак мистериозно изчезна“, споделя още Мерилин Русинк.
Как се разпространи вирусът на SARS по света?
SARS, или тежък остър респираторен синдром, се появява за първи път в провинция Гуангдонг, Китай през ноември 2002 г., когато лекарите там забелязват необичайна пневмония. Болестта обаче не е била докладвана веднага на Световната здравна организация (СЗО).
Месеци по-късно, през февруари 2003 г. в Ханой, Виетнам възниква друго огнище. Заразен е и служител на СЗО, който по-късно умира – след като преглежда пациент там и докладва за голямо огнище в главния офис на СЗО на 10 март 2003 г.
Междувременно лекар от провинция Гуангдонг пътува до Хонконг и отсяда в хотел Metropol, заедно с редица други пътници от цял свят. Лекарят се заразява с т.н. по-късно SARS-CoV-1. Вирусът е предаден на поне дузина от гостите на хотела. Двама се завръщат в Канада и донасят вируса там. Един се завръща в Ирландия, един в САЩ, трима в Сингапур и един във Виетнам. Освен това няколко души са хоспитализирани в Хонконг, заради което пламва и болницата там.
Така SARS се разпространява в голяма част от света, но повечето случаи остават в Азия. Вирусът е агресивен и смъртоносен, а симптомите се проявяват в рамките на два до три дни. Появяват се и съобщения за инфекции без симптоми, както при COVID-19.
И тогава се носят маски, поставят се скенери за температура на всички възлови места, където се събират хора, в Китай и други части на Азия са въведени карантини, вирусната инфекция достига пика си в края на май 2003 г. и след това тя изчезва. Строгите карантинни мерки имат ефект и до юли 2003 г. СЗО обяви, че заплахата е преодоляна.
Общо има малко над 8000 случая на SARS-CoV-1 и около 700 смъртни случая. В САЩ има общо 29 потвърдени случая и няма смъртни случаи. Икономиката в Хонг Конг, с голям туристически компонент, е силно засегната от SARS през 2003 г., както сега туристическа индустрия по целия свят е една от най-силно засегнатите части на икономиката заради SARS-CoV-2.
Как убиват братовчедите SARS-CoV-1 и SARS-CoV-2?
SARS-CoV-1 и SARS-CoV-2 са тясно свързани вируси. Учените смятат, че и двата вируса произхождат от прилепи. РНК геномите на вирусите са около 80% идентични. Какво означава това?
Нашите собствени геноми са над 98% идентични с тези на шимпанзетата, така че 80% изглежда много по-малко подобни. За вирус обаче, особено този с геном на РНК, това всъщност е много тясно свързано.
Това е така, защото вирусите могат да мутират много бързо. Те правят много грешки, когато копират геномите си, и правят хиляди копия за няколко часа.
Двата вируса имат много подобни протеини от външната си страна и използват едни и същи протеини, или рецептори, на нашите клетъчни повърхности, за да влязат в клетката. Тези рецептори се намират в много различни типове клетки.
Повечето проучвания на SARS-CoV-1 се фокусират върху белите дробове, защото там се е случило най-тежкото заболяване, но и двата вируса могат да заразят много различни органи. Няма да знаем колко често други органи са заразени със SARS-CoV-2, докато има време да направим правилни аутопсии и да разберем напълно начина, по който вирусът причинява заболяване.
Какво е различното между SARS-CoV-1 и SARS-CoV-2 и как това се отразява на хода на пандемията?
SARS-CoV-1 бе по-агресивен и смъртоносен в сравнение с SARS-CoV-2. Въпреки това, SARS-CoV-2 се разпространява по-бързо, а често и безсимптомно, което дава възможност на безсимтомният носител да зарази други хора – спред учениете средно трима, но реалната цифра не е възможно са се установи, докато не тестват масово хората, за да се „хванат“ и безсимптомните случаи.
Най-важната разлика между SARS-CoV-1 и SARS-CoV-2 се състои в проследяването на контактите – да се разбере кой е бил изложен на заразен с вируса човек. При вируса на SARS това бе сравнително лесно – у всеки се появяват тежки симптоми след два до три дена.
При SARS-CoV-2 са необходими около две седмици, за да се появят симптоми и много хора изобщо нямат никакви симптоми.
Лесно можите да си спомните с кого сте контактували през последните два дни, едва ли ще сетите за това преди две седмици, е малко вероятно. Този важен инструмент за контрол на пандемията е много труден за изпълнение. Това означава, че единственото безопасно нещо е да се поддържа изолация на всички, докато пандемията не се овладее.
Защо не се създаде ваксина срещу SARS-CoV-1?
Изследвания на ваксини срещу SARS-CoV-1 са правени и тествани върху лабораторни животни – порове, примати и мишки. Всички ваксини довеждат до изграждане на имунитет, но се развиват усложнения – т.н. имунна болест при животните. Проучвания върху хора не са правени, не е създадена и ваксина, защото вирусът… изчезва. Краят на SARS-CoV-1 е резултат от много фактори, включително и лятното време и със сигурност строгата карантина на всички, които са имали контакт със заразени хора, но всъщност е неизвестно защо приключва епидемията. Вирусите са непредсказуеми!
Много от ваксините, разработвани за SARS-CoV-2, са доста различни и много от тях използват само малки части от вируса или РНК на вируса. Това може да заобиколи проблемите с ваксините срещу SARS-CoV-1, при които е използвана голяма част от вируса.
Разработването на ваксини има голям експериментален компонент, правят се обосновани предположения и опитват се различни неща и се проверяват как работи. Затова има такова огромно разнообразие от ваксини, които се тестват от различни лаборатории по света.
5 Отговори
[…] Загадъчното изчезване на SARS-CoV-1 и защо спешно се нуждае… […]
[…] Загадъчното изчезване на SARS-CoV-1 и защо спешно се нуждае… […]
[…] Загадъчното изчезване на SARS-CoV-1 и защо спешно се нуждае… […]
[…] Загадъчното изчезване на SARS-CoV-1 и защо спешно се нуждае… […]
[…] Загадъчното изчезване на SARS-CoV-1 и защо спешно се нуждае… […]