Да се ръководиш от знанията, а не от страха пред неизвестното
„Всичко, което бе направено, бе направено с най-добри намерения и с цел да се запази животът на хората. Прави чест на премиера, че чу гласа на науката, т.е. мен. Дори на 40-тата минута от нашия разговор, преди да поднесат кафето, той ми заяви: ,,Виж какво, Мангъров, ако бях жена, щях да ти пусна“, коментира пред bTVnews вирусологът доц. Атанас Мангъров.

„В България няма много възрастни хора, за това и смъртността е ниска. Няма как станеш възрастен с 200-300 лева пенсия“,
„Ние сме на 80-то място в света по брой възрастно население. Средната продължителност на живота у нас е 73 години, в Италия е 80 години, поясни той. Ние сме страна, в която няма масово възрастни хора на 80-90 години, освен някои единици. Така са и останалите страни с ниска смъртност“, посочи той.
„Изследване показва, че поне 280 000 души в страната са били в контакт с коронавируса, като огромната част от тях изобщо не са го усетили. До момента в страната са починали 116 души, което правило смъртност 0,04%, което значи 1 на 2500. Смъртността при морбили е 1 на 1000, каза доц. Мангъров. Смъртността била напълно съпоставима с тази при всеки сезонен грип“, обясни експертът.
„Представете си, че имаме 2 болници – в едната има отделение за недоносени деца, в другата няма. При вътреболнична инфекция в едната болница с неонатологията ще има смъртни случаи, а в другата няма да се случи нищо. Ако заменим недоносените с много възрастни хора, ще видим какво ще се случи“ Така обясни ниската смъртност у нас доц. Мангъров. Причината да няма висока смъртност била на невисокия брой възрастни хора е нас. По средната продължителност на живота сме на 80 място, докато Италия например била на четвърто, а Испания – на пето място. Средната възраст на починалите в Италия била 80 години. У нас средната продължителност на живота била 73 г. Образно казано, ние сме болницата, в която няма недоносени новородени“, каза още доц. Мангъров.
Нямам конфронтация с никого. На мен просто това ми е работата и коригирам неща, които не са правилни, правя каквото мога, всичко беше правилно, но можеше да не се нанесе такъв икономически удар, допълни той.
„Нямам конфронтация с никого. Аз съм тук, за да помагам и да се забавлявам“, отсече доц. Мангъров.
„Всичко, което бе направено, бе направено с най-добри намерения и с цел да се запази животът на хората. Прави чест на премиера, че чу гласа на науката, т.е. мен. Дори на 40-тата минута от нашия разговор, преди да поднесат кафето, той ми заяви: ,,Виж какво, Мангъров, ако бях жена, щях да ти пусна“
Според него премиерът се е вслушал в съветите му и затова не се е стигнало до затваряне на храмовете за Цветница и Великден и до по-рестриктивни мерки за защита на населението от новия коронавирус.
В заключение инфекционистът сподели, че с разхлабването на мерките не очаква през есента да настъпи някакъв апокалипсис във връзка с прогнозираното от редица експерти завръщане на COVID-19.