Учени от Франкфурт „стесниха“ кръга на лекарствата срещу SARS-CoV-2
Екип от биохимици и вирусолози от Университета Гьоте (Goethe University) и университетската болница във Франкфурт (Frankfurt University Hospital) откриха как човешките клетки се променят под въздействието на SARS-CoV-2. Учените изследваха лабораторно редица съединения и установиха, че някои от тях могат да забавят или блокират репликацията на вируса. Това откритие ще стесни търсенето на активното вещество до малък брой вече одобрени лекарства. Резултатите от изследването са публикувани в списанието Nature.

В началото на февруари екип от вирусолози от Франкфуртския университет, ръководен от проф. Сандра Цисек, успя да култивира вируса в клетки от ректум, взети от пациенти, завърнали се от Ухан. Използвайки уникалния метод mePROD, разработен от Института по биохимия II на университета в Гьоте, учените изследвали механизма на промените в човешките клетки в резултат на инфекцията. Този метод ви позволява да определите количеството и скоростта на синтеза на протеини в клетката.
Изследователите получиха пълна картина за прогресията на SARS-CoV-2 в човешкото тяло и направиха интересно откритие: докато много инфекции спират производството на приемния протеин в полза на вирусни протеини, коронавирусът слабо повлиява производството на протеин от човешките клетки. Изследователите подозират, че това е „слабото място“ на коронавируса и с помощта на така наречените транслационни инхибитори, които спират производството на протеините, те успяват да намалят размножаването на инфекцията. Учените получиха подобен резултат, използвайки активно вещество, което инхибира производството на градивни елементи за вирусен геном.
Откритието на изследванията във Франкфурт веднага бе възприето от няколко фармацевтични компании. Сред веществата, които са спират растежа на вируса в клетъчната култура, имало 2-дезокси-D-глюкоза (2-DG), която влияе пряко върху въглехидратния метаболизъм, необходим за размножаването на вируса. Американската фармацевтична компания Moleculin Biotech разполага с вещество, подобно на 2-DG, и сега подготвя клинично изпитване.
В същото време канадската фармацевтична компания Bausch Health Americas започва клинични изпитвания на лекарството рибавирин, което също беше използвано в проучването от учени от Франкфурт. В теста ще участват 50 доброволци.
Според професора от Института по медицинска вирусология (Институт по медицинска вирусология) и един от водещите автори на изследването Джиндрих Синатл (Jindrich Cinatl), проучването отваря нови възможности за употреба на лекарства, вече одобрени за борба с коронавируса, и това е огромното му предимство.
„Тези вещества вече са добре характеризирани и знаем как пациентите ги носят. В надпревара с времето нашата работа може да даде важен принос в борбата срещу пандемията“, казва ученият.