В печата днес: Болниците противозаконно вземат пари за PCR тест, растат разходите за здравеопазване, карантина за всеки влязъл в страната, отварят детските градини

„PCR тест, заплатен от гражданите, не може да е условие за прием в болница“, пише в-к „Дума“. Това уточняват от здравното министерство по повод множество запитвания във връзка с изисквания от страна на лечебни заведения пациентите да имат отрицателен PCR тест за коронавирус. Министерството категорично подчертава, че заплатен от гражданите PCR тест не може да бъде условие за прием или консултация със специалист в лечебни заведения.
Всички здравноосигурени лица имат право на достъп до лечебни заведения за оказване на болнична помощ, заплащана от НЗОК, когато диагностичната и/или лечебната цел не може да бъде постигната в условията на извънболничната помощ. Гражданите имат право да изберат лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за оказване на съответната болнична помощ, на територията на цялата страна. Приемът за диагностика и лечение (в т.ч. и оперативно) в болнични условия се осъществява въз основа на здравословното състояние и свързаните с него индикации за болнично лечение и не трябва да бъде възпрепятстван от въвеждане на други предварителни условия. Извън това, по време на хоспитализацията лечебните заведения са задължени стриктно да спазват мерките по превенция и контрол на инфекциите, свързани с медицинското обслужване, се казва в съобщението на здравното ведомство.
Припомняме, че с влезлите в сила от 24.04.2020 г. изменения в Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, НЗОК заплаща дейността по диагностика на COVID-19 чрез извършването на високоспециализирано изследване „Полимеразна верижна реакция (PCR) за доказване на COVID-19“, информира още всекидневникът.
„12 деца в група градините, когато се отворят детските градини, но това ще е най-рано след седмица“, пише на първата си страница „24 часа“. До 18 май ще се правят анкети с родителите дали и как биха пуснали децата си на детска градина. Здравният и образователния министър изготвят алгоритъм как да се възстанови работата им, но от Националния оперативен щаб препоръчват да се изчака още малко, за да се види какъв ще е ефектът от отварянето им в други държави, уточнява „24 часа“.
„14 дни под карантина ще трябва да остане всеки, влизащ в България“, съобщава „Труд“. Вестникът посочва, че чужденците не могат да влизат за туризъм в страната ни. Това предвижда една от четирите заповеди на здравния министър Кирил Ананиев, които замениха извънредното положение с извънредна епидемична обстановка, която е в сила до 14 юни. Режимът ще се затяга, ако в няколко последователни дни заразените с Covid-19 са над 100 души, допълва „Труд“.
„Растат разходите ни за храна, алкохол, здравеопазване“, пише „Монитор“. По данни на НСИ 1712 лв. е общият доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2020 г. и нараства с 12,7% спрямо същия период на 2019 година. Общият разход на лице от домакинство през първото тримесечие на 2020 г. е 1486 лв. и се увеличава с 5,9% спрямо същото тримесечие на 2019 година. С най-голям относителен дял са разходите за храна и безалкохолни напитки – 31,0%, следвани от разходите за жилище – 17,4 на сто, данъци и социални осигуровки – 14,7% и транспорт и съобщения – 11,6 на сто, допълва в публикацията си „Монитор“.