Кой и как ще връща средства по Методиката за неблагоприятни условия във връзка с COVID-19 (обновена)
Всички, които получиха допълни средства по Методиката за неблагоприятни условия във връзка с COVID-19 – болниците, личните лекари, специализираната доболнична помощ и медико-диагностичните дейности, са длъжни да ги изработят и възстановят. Това става ясно от стенограма на заседание на Надзорния съвет на НЗОК, проведено на 27 април т.г.

Управителят на НЗОК проф. Петко Салчев казва, че всички, получили допълните средства, са длъжни да ги изработят, а Жени Начева, председател на Надзорния съвет на НЗОК уточнява:
„Този, който си ги е изработил, няма да връща и няма да му се търси отговорност“, пояснява председателят на Надзорния съвет Жени Начева.
„Този, който работи, той ще получи 100% от изработената сума. Ние за реално отчетена и извършена дейност заплащаме 100% от извършената сума. Този, който не работи, ние му даваме 85% от това, което е отчел в януари и февруари. Това е общ принцип за всички. С идеята, че после той ще възстанови тези средства“, допълва още Жени Начева.
Да припомним, че въпросните средства до 85% от изработеното за януари, бяха изплатени от бюджета на болниците, СИМП, ПИМП и МДД.
Според започнати обаче връщане на вече изплатените средства е невъзможно, първо, защото това са пари от бюджета на болниците, СИМП, ПИМП и МДД и вече са рапределени и второ – липсва методика за отчитане на средтавата. Вероятно след края на епидемичната обстановка ще се обсъждат варианти, но без връщане на стедства.
LexMedica News потърси за коментар адв. д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право, която сподели, че от няколко дни лекари и здравни мениджъри, които имат сключени договори с НЗОК имат притеснения по темата.

„С изненада установих, че те са били подведени във възприятията си, вероятно заради публичните изяви на представители на БЛС. Истината е, че никога НЗОК не е поемала ангажимент да осигури било то и прогнозни 85 %, още по -малко безвъзмездни средства на лекарите работещи по каса. Вярно е, че това се тиражираше в публичното пространство, аз го отдавах на това, че вероятно журналистите не са разбрали. След това с това започна да се спекулира, но това може да заблуди само някой недостатъчно запознат достатъчно юридически със закона“, каза адв. Петрова и поясни:
„НЗОК и лечебните заведения са договорни партньори, едните „изработват“ нещо, което е ясно как, кога и защо се плаща, а другите им плащат за изработената работа. Много наивно, да не кажа глупаво ще е, ако някой си е мислил, че така като са формулирани нещата в момента някой ще получи „помощ“ или средства, които да са безвъзмездни. НЗОК не социална институция, че да подпомага „закъсалите“.“
НЗОК разходва публични средства по ясни правила , каза адв. Петрова.
„Искам да обърна внимание на всички лекари и представители на лечебни заведения, ако някой е живял с илюзия, че просто така ще получи едни пари, жалко, ако някой го е излъгал, че това ще е така – правете си сметка, кой ви представлява и дали си струва от страх, да не си загуби поста, да ви въвежда в подобно заблуждение. И не на последно място, да припомня един принцип в правото – непознаването на правото не оправдава! И все пак има нещо оптимистично, в момента стартираме дела срещу държавата, за да могат всички лечебни заведения, които имат пропуснати ползи, заради неясните заповеди на министър Ананиев да получат обезщетения. Възмездие може и да има, но пари на готово от НЗОК – едва ли!“
Стенограмата от заседанието на Надзорния съвет на НЗОК може да видите тук.
Нищо вярно няма в това, В анекса пише за приспадане на суми за БОЛНИЦИТЕ. Те така или иначе са с предварително зададени бюджети.