Проблеми в здравеопазването има в цял свят, но с различни мащаби
Проблемите на българското здравеопазване в същите аспекти ги има в цял свят, но разбира се, с различни мащаби. Тези изводи д-р Мария Петрова прави след редовните си участия в Световния конгрес по медицинско право. За уроците от пандемията, правата на медиците и пациентите и любовта към живота разказва адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова – Главен герой в „Нашият ден“.

„Направи ми впечатление колко неподготвени сме чисто принципно и стратегически в кризата. В последните два месеца – било в лично качество, било като част Медицинския експертен съвет – си позволих да критикувам заповедите на здравния министър. Целта на моята критика не беше да всявам смут в обществото, а защото осъзнавам, че когато някой носи отговорност – в случая министърът на здравеопазването – той трябва да носи наистина тази отговорност и да ни третира пропорционално и равнопоставено.
Няма как в извънредно положение да се фокусираме само и единствено върху пациентите с Covid-19 и да оставим стотици хиляди хронично болни пациенти без лекарска грижа!
Българското здравеопазване се нуждае от своята „черна кутия“, така както се случва в авиацията, смята д-р Петрова.
„Това ще позволи да анализираме. По този начин ще можем да се базираме на консервативната наука, а не на псевдонауката. Първата и най-важната стъпка е да одитираме това, което се случи през тези месеци в лечебните заведения, с пациентите и с лекарите“ – обобщава д-р Мария Петрова.
„Аз поощрявам много млади колеги да придобият и двете специалности. Медицината и секторът на здравеопазването са строго правно регламентирани дейности. За да развиваме медицинското право и за да гарантираме сигурна работна среда за нашите лекари и права за нашите пациенти в България, ние трябва да сме много добре подготвени в двете сфери – медицина и право.“