Който не вярва, да заповяда като доброволец във ВМА
„Никой в момента не може да бъде сигурен колко биха живяли хората, които починаха с коронавирус у нас. Моята теза е, че те биха могли да изкарат с години, въпреки придружаващите си заболявания. Всеки, който не вярва, да заповяда като доброволец 3 дни във ВМА, лично ще му съдействам. Няма нужда да върши нищо, просто да наблюдава как боледуват тези пациенти. Те боледуват тежко, продължително и не могат, с хроничните си заболявания, да се справят със всички неща, които им се стоварват благодарение на коронавирус инфекцията.“ Това коментира началникът на ВМА и на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски в отговор на твърденията на доц. Атанас Мангъров, че никой в България не е починал реално от коронавирус-инфекция.

Генерал Мутафчийски призна, че повечето от пациентите, които починаха, имат придружаващи заболявания и посочи, че в България над 800 000 души са със сърдечносъдови заболявания.
Генералът още веднъж коментира целта на първоначалните строги карантинни мерки и това защо сега те отпадат. „В началото нито гражданите, нито лекарите знаеха какво да очакват от вируса, нито как да се предпазят. Сега имаме създадени навици у хората, дори малките деца се научиха да не си лапат ръцете навън“, поясни ген. Мутафчийски и допълни, че лекарите вече имат изградени алгоритми, има и отраборен път, по който се проследяват и откриват заразените.
Ниска заболеваемост, укрепване на болниците, обучение на персонала, изработване на терапевтични схеми – това се постигна. Ние имаме невероятния късмет да работим със съзнателни хора, които разбраха каква опасност се задава и бяха адекватни в спазването на мерките. Затова се изпълниха всички цели на карантината, обобщи генералът.
В страната болестта се разпространява на огнища – когато се открие огнище – случаите се увеличават. Това обяснява големите разлики в установените пред различните дни, обясни ген. Мутафчийски и допълни, че има случаи на масово изследване, каквото е било направено в болница вчера – от 200 души персонал няма нито един заразен.

В страната няма нито един починал директно от коронавирус
В нашето законодателство не се изисква някой, който е болен, да го съобщава на който и да било, коментира шефът на щаба по повод случаите на завърнали се от чужбина заразени, които не са оповестили състоянието си, за разлика от САЩ например, където това е наказуемо. „Живеем във време, когато хората са много чувствителни към оповестяване на лична информация, затова се въздържаме от оповестяване на такива данни.“
Премиерът инициира разговори със държавници от региона, за въвеждане на реципрочни мерки за преминаване на границите, по препоръка на ЕК. Това не е в компетенциите на щаба, каза проф. Мутафчийски.
Тестът, който се изизсква за влизане в някои страни, не е показателен и не изключва карантината. Имаме редица случаи на хора, които са влезли от чужбина, поставени са под 14-дневна карантина и към 10-ия ден установяваме, че са болни. Има и такива, които са първоначално тествани и след това заболяването се доказва на по-късен етап. Тестовете не могат да заменят карантината, каза шефът на щаба.
Няма инструкции към болниците всеки пациент с висока температура да бъде регистриран като болен от коронавирус, отрече шефът на щаба. – Ако някъде се случва, пациентите имат право да протестират. С това се занимава ИА „Медицински надзор“, допълни началникът на НОЩ.
Това не е вярно, Преди две седмици имам приета пациента с Т 39 градуса- тя е след химиотерапия по повод карцином на пикочният мехур, След 4 тата химиотерапия нещата се влошиха, грабнаха я и я пъхнаха за изследване и логично бял дроб-б.о и ПСР тест /-/ отр