7 храни, които могат да убият рака
Диетата е един от най-важните елементи за профилактика на рака. Заедно с физическата активност, това е едно от малкото неща, които можете да контролирате, тъй като генетиката и околната среда до голяма степен се определят от някой или нещо друго.
Основен принцип е да се консумират натурални, непреработени органични храни, необременени с пестициди. В това обаче има някакъв нюанс. Има определени хранителни вещества, за които е доказано, че са особено добри в поразяването на раковите клетки.
Ето 7 храни, които трябва да заемат централно място във всяка диета, предназначена да предотврати рака или да подкрепи възстановяването от него.

Фолатът, подобно на фолиевата киселина (синтетичен аналог на фолата), са форми на В 9. Витамин В 9 е водоразтворим витамин, който в естествената си форма е фолат – наречен така заради корена на думата, folium, или “листа” на латински, защото фолатът за пръв път е изолиран от спанака. Всъщност листните зеленчуци са сред най-добрите природни източници на фолат.
Ниските нива на фолат са свързани с мутации в ДНК, които оставят вратата широко отворена за рак. Недостъгът на В9 в организма се свързва с повишен риск от развитието на ракови клетки, появата на сърдечносъдови заболявания, както и на появата на дефекти и аномалии при развитието на зародиша. Проучванията показват, че консумацията на поне 400 микрограма на ден може да намали значително риска от рак .
Фолатът може да бъде набавен от портокалов сок, обогатени зърнени храни, фъстъци и боб. Спанакът и румънската салата също са богати на фолат, както и аспержите и брюкселското зеле. Опитайте се да добавите нещо, което е богато на фолати във всяко хранене, но ако се борите, може би си струва да вземете добавка.

Витамин D е мастноразтворим витамин, който подпомага усвояването на калций и помага за предпазване от депресия, сърдечни заболявания и наддаване на тегло. Той също така работи за ограничаване на растежа на раковите клетки. Всъщност последните проучвания показват, че витамин D може да намали риска от рак на гърдата с изумителните 50%. Той може също да подобри процента на преживяемост при хора с рак на белия дроб.
Един от най-добрите начини за получаване на витамин D е от слънцето – отнема около 10 минути излагане без слънцезащитен крем, за да задейства тялото да го синтезира. Добрите източници на вит. Д са мляко, яйца и морски дарове, скариди, от рибите треска и сьомга.

Чаят – тази освежаваща напитка е мощен комплекс от антиоксиданти, които са най-добрата ви защита срещу увреждане на свободните радикали, които имат отношени към развитието на така. Един конкретен антиоксидант в чая, наречен kaempferol, е показан в проучвания за намаляване на риска, особено при репродуктивни ракови заболявания.
Харвардската школа по обществено здраве препоръчва да се консумират между 10-12 милиграма каемпферол всеки ден. Необходими са около четири чаши, за да стигнете до там. Не се притеснявайте, ако не искате да пиете толкова много чай. Други хранителни източници включват плодове като ябълки, праскови, къпини, малини, грозде и домати „технически плод“. Зеленчуците с високо съдържание на каемпферол са броколи, брюкселско зеле, картофи, лук, тиква, зелен фасул, краставици, маруля и спанак.

Броколи и брюкселско зеле вече ги споменахме и по-горе, нека кажем защо е така. И двете принадлежат към групата на кръстоцветните зеленчуци, която включва също зеле, зеле, ряпа и карфиол. Лабораторните експерименти са установили, че кръстоцветните зеленчуци произвеждат вещество, убиващо рака, когато се режат или дъвчат.
Кръстоцветните зеленчуци изглеждат особено добри за предпазване от рак на простатата и дебелото черво. Всъщност при проучвания върху животни сулфорафанът и други вещества, произведени при рязане или дъвчене на тези зеленчуци, всъщност свиват туморите. Има много начини да включите кръстоцветните зеленчуци в диетата си. Единственото нещо, което не можете да направите (и все пак да получите ползите), е да ги погълнете цели.

Куркуминът (куркума) е яркожълтата подправка, която придава на ястията с къри характерния им вкус и цвят. Известен е и с това, че има противовъзпалителни ефекти, които могат да се борят с рака. Възпалението е фактор за развитието на почти всички заболявания и ракът не е изключение. Чрез потискане на възпалението изглежда, че куркуминът предотвратява трансформацията и пролиферацията на ракови клетки.
Може би най-добре за намаляване на риска от рак на пикочния мехур и стомашно-чревния тракт, изследователите въпреки това настояват, че нито един рак не е имунизиран от ефектите на куркумин. Изсушеният и прахообразен куркумин може да се поръси във всякакви чубрици, за да осигури малко индийски усет, заедно със защита от рак.

Джинджифилът е друга популярна подправка, традиционна в азиатската кухня, но използвана и в Европа и в Америка. Джинджифилът често се използва за намаляване на гаденето при бременни, но това не е всичко, което може да направи. Освен, че е отличен превантив в нашите диети, джинджифилът може скоро да бъде неразделна част от лечението на рак.
Изследователите са открили, че джинджифилът може да причини смъртта на раковите клетки по два различни начина. Едната се нарича апоптоза, при която раковите клетки по принцип се самоубиват, без да навредят на здрави клетки, които ги заобикалят. Друг начин е автофагия, при която раковите клетки са подмамени да усвояват себе си. Така или иначе, добавянето на повече джинджифил към диетата ви е неразбиращо.

По принцип всички плодове имат високо ниво на фитонутриенти, за които се знае, че предлагат защита срещу рак. Малините обаче, могат да се нарекат „черешката на тортата“, защото съдържат едино много специално вещество, наречено антоцианин. Установено е, че антоцианинът забавя растежа на премагнитните клетки. Той също така предотвратява разрастването на нови кръвоносни съдове, които биха захранили получения тумор.
Изглежда, че малините особено предпазват от рак на дебелото черво, хранопровода, устната кухина и кожата. Научните изследвания обикновено използват концентриран прах от горски плодове, но добавянето на няколко порции пресни или замразени плодове в ежедневната ви диета също е доста полезно.

Храни, които убиват рака – докато пазарувате вкусни и питателни храни, не забравяйте да се съсредоточите върху фолат и витамин D, както и изобилие от богати на антиоксиданти плодове, кръстоцветни зеленчуци и ароматен джинджифил и куркумин.
Можете да зададете много задачи на вашата диета за предотвратяване на рак, както и с чай от джинджифил или зеленчуков омлет, поръсен с куркумин. Тъй като започвате с пресни, пълноценни храни, единственото ограничение за разнообразните ястия, които можете да направите, е вашата креативност