Всеки преболедувал от COVID-19 образува антитела
Антителата срещу коронавирус SARS-CoV-2 могат да се образуват почти при всеки, който е прекарал COVID-19. Това показват резултатите от най-амбициозните изследвания на антителата в кръвта на пациенти със заболявания. Екип от учени, ръководен от вирусолога Флориан Крамер от медицинското училище в Икана в Медицински център Маунт Синай в Ню Йорк, го публикува в сайта за предпечат на MedRxiv. Работата все още не е прегледана от експерти, но вече е приета с голям оптимизъм от научната общност.

„Това е много добра новина“, казва Анджела Расмусен, вирусолог от Колумбийския университет.
В изследването учените отбелязват, че антителата се произвеждат независимо от възрастта, пола или тежестта на заболяването. Въпреки че тяхното присъствие не показва появата на имунитет, антителата са тясно свързани със способността за неутрализиране на вируса. За да се определи точно тяхното присъствие, е необходимо най-малко три седмици след появата на първите симптоми на заболяването.
В това проучване лекарите на Mount Sinai извършиха тестове за антитела върху излекувани от COVID-19 хора, които се съгласиха да станат донори на плазма за лечение на тежки пациенти с коронавирусна инфекция. В момента в проекта участват 15 000 души, които са имали лека до умерена инфекция. Проучването включва данни от първия поток от донори.
Учените два пъти тествали 624 души, които преди това са били заразени с коронавирус. Първият тест показа наличието на антитела при 511 души, а вторият, проведен седмица по-късно с малък, показа, че останалите 113 души от групата на пациентите също имат антитела в значителен брой. Следователно, според изследователите, наличието на антитела зависи от срока за теста. Съдейки по получените данни, от появата на симптомите са необходими поне три седмици, за да се изработят антитела.