Швеция: Разчитаме само на научно обосновани мерки
Шведските власти разчитат в борбата с коронавируса само на мерки, които имат своята научна обосновка. Това заяви шведският епидемиолог Йохан Гизеке – съветникът на шведското правителство и генералният секретар на Световната здравна организация Йохан Гизеке в интервю за RBC.
Гизеке назова двете мерки, които според него, наистина имат предимства в борбата срещу коронавирус – измиване на ръцете и поддържане на социална дистанция.
„Според нас има само две такива мерки. Първо, трябва да си измиете ръцете, за което знаем от 150 години. Второ, трябва да поддържате социална дистанция, тоест да не се приближавате твърде много до други хора “, каза той.
Швеция показа нестандартен подход към борбата с коронавируса, отказвайки да наложи строги ограничения. Страната остави открити обществени места, кафенета, начални училища, детски градини и обществен транспорт. Мораториумът беше въведен само за среща на повече от 50 души на едно място, а учениците от гимназията и висшето образование бяха прехвърлени на онлайн образование. Правителството препоръча на гражданите да поддържат социална дистанция, да работят от дома, ако е възможно, и да избягват контакт с възрастни хора. „Това е важно правило: ако сте се събудили сутрин и имате някакви симптоми на заболяването, тогава трябва да останете у дома“, казва РБК Гизеке, подчертавайки, че както обикновените граждани, така и работодателите следват тези съвети. СЗО отбеляза способността на шведите да поддържат социално разстояние без строги забрани, наричайки го пример за други страни.
Според Гизеке ползите от други строги мерки в борбата срещу вируса не са очевидни. Швеция не счита за необходимо да затяга граничния контрол, тъй като всяка държава има нарастващи огнища на вируса и следователно няма смисъл да се притеснявате от вноса на болестта от чужбина. „Затварянето на границите е безполезна задача“, каза Джизеке. „Затварянето на училищата вероятно изобщо не води до последствия. Предотвратяване на хората да излизат? Това е глупаво, такива забрани нямат научно обосноваване “, смята епидемиологът.
В същото време Гизеке отбеляза високата дисциплина на шведите, които се вслушват в препоръките на властите за поддържане на социална дистанция. „Разбира се, ако не я апазваха, процентът на заразяване в страната би бил много по-висок. Следователно в известен смисъл можем да кажем, че и у нас има някакъв вид карантина“, обясни ученият и допълни, че шведите спазват правилата доброволно.
„Не се нуждаем от закони, които изискват хората да стоят у дома. Това е важен принцип на шведската стратегия – хората не са глупави. Ако им обясните, че някои правила ще им бъдат от полза, помогнете на други, те ще ви изслушат„, отбеляза епидемиологът и добави, че“ такъв принцип ще се прилага във всяка страна, не само в Швеция.
Гизеке обясни още защо смъртността от коронавирус в Швеция е по-висока, отколкото в съседните страни. Броят на смъртните случаи от коронавирус на 1 милион души в Швеция е повече от 260 – повече, отколкото в съседна Финландия (42), Дания (83) или Норвегия (38), но по-малко, отколкото в Италия (477), Франция (381) или Великобритания (419).
„Проблемът с Дания, Норвегия и Финландия е, че ограниченията, приети там, някой ден ще трябва да бъдат премахнати. Не можете да карантините завинаги. Когато това се случи, скоростта на заразяване ще скочи “, каза Гизеке.
„Всичко, което прави карантината тежка, отлага решението на проблема, пред който сте изправени. Този проблем ще остане актуален месеци наред“, убеден е ученият.Няколко месеца от колективен имунитетСпоред оценките на шведски експерти около 500 хиляди от 2,5 милиона души от Стокхолм са били болни от вируса, а столицата на страната може да получи колективен имунитет в рамките на няколко седмици.
„За цялата страна ще отнеме малко повече време. Вероятно няколко месеца“, каза той. „Няма да сте имунизирани срещу болестта през целия си живот, но само за около година, но това ще бъде достатъчно (за да се борите с епидемията)“, добави ученият.В Министерството на здравеопазването фразата „все още далеч“.
200 седмици са необходими на карантината да спре вируса
Според официалната статистика, в Швеция са регистрирани по-малко от 25 хиляди заболявания. Според Gizeke реалният брой пациенти със заболяването е много по-висок, защото повечето носители на коронавирус са хора, които нямат сериозни симптоми. „Има около 98,5% от тях. Те няма да отидат при лекаря за помощ и имат леки симптоми: треска, болки в гърлото, главоболие, треска, може би диария. Разбира се, има и такива, които са изправени пред сериозни симптоми, както и такива, за които болестта ще доведе до смърт, но това е 0,1% от населението“, казва той.