Китай активно промотира лекарства от традиционната медицина за лечение на COVID-19
Китайското правителство активно промотира традиционните китайски лекарства за лечение на COVID-19. Лекарствата дори се изпращат в държави, включително Иран и Италия, като международна помощ. Учените извън Китай обче твърдят, че е опасно да се поддържат терапии, които все още не са доказали безопасност и ефективност, се казва в статия на сп. Nature medicine от 6 май т.г.

Понастоящем няма доказано лечение на смъртоносната респираторна болест, причинена от новия коронавирус, въпреки че много страни изпробват съществуващи и експериментални лекарства. Досега само един – антивирусният ремдезивир – е показан в рандомизирани контролни проучвания, за да има известен потенциал за ускоряване на възстановяването .
В Китай висшите държавни служители и държавните медии настояват редица традиционна китайска медицина (ТКМ) като ефикасни за облекчаване на симптомите на COVID-19 и намаляване на смъртните случаи от болестта. Няма обаче строги данни от изпитания, които да доказват, че средствата за защита действат.
Въпреки че ефикасността на някои TCM лекарства за COVID-19 се тества, някои изследователи твърдят, че изпитванията не са строго проектирани и е малко вероятно да доведат до надеждни резултати. Правителствените служители и работещите ТСМ смятат, че лекарствата са безопасни, тъй като някои от тях се използват от хиляди години, но са съобщени значителни странични ефекти.
„Имаме работа със сериозна инфекция, която изисква ефективни лечения. За TCM няма добри доказателства и следователно използването му не е просто неоправдано, но и опасно”, казва Едзард Ернст, пенсиониран изследовател на допълващите лекарства от Великобритания.
Други световни лидери промотираха недоказани лечения за COVID-19. Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоя за употреба на хидроксихлорохин, антималариално лекарство със значителни потенциални странични ефекти, чиято ефективност срещу COVID-19 все още се изучава. А президентът на Мадагаскар Андри Райолина също твърди, че билковата напитка може да излекува хората от COVID-19.

Откриха нова, по-опасна мутация на коронавируса
Твърденията на тези ръководители са критикувани от учени в техните страни. За разлика от това, в Китай критиките към TCM са заглушени. Индустрията струва милиарди долари годишно и получава агресивна държавна подкрепа.
TCM се основава на теории за qi, според която е важна жизненоважна енергия, която помага на тялото да поддържа здравето. Джан Боли, президент на Университета по традиционна китайска медицина в Тиендзин и член на националния екип, ръководещ реакцията на Китай към епидемията от коронавирус, заяви, че тежките случаи могат да бъдат причислени към „вредна влага“, която може да доведе до застой на qi .
До март лекарствата за TCM съставляваха някои от препоръчаните лечения на COVID-19 за здравното министерство на Китай и включваха няколко дузини хапчета, прахове, инжекционни терапии и рецепти за приготвяне на билкови чайове, известни като отвари.
Според китайските медии, Държавната управление по традиционната китайска медицина казва, че три формули и три лекарства „са доказали“ ефективни лечения на болестта. Вестник China Daily съобщава, че „сравнителни експерименти“ показват, че група хора с COVID-19, които са взели Jinhua Qinggan, билкови гранули, разработени за борба с грипа на H1N1 през 2009 г., са се подобрили по-бързо от тези, които не са приемали капсулите и са били тествани отрицателен за новия вирус повече от два дни по-рано. Друго сравнително проучване, описано в China Daily твърди, че инжекциите на Xuebijing, смес от пет билкови екстракта, за които се предполага, че „детоксикират и премахват застой в кръвта“, намаляват смъртността на пациенти с тежко заболяване с 8,8%, когато се комбинират със стандартни лекарства.
Хуанг Луки, практикуващ TCM и ръководител на Китайската академия на китайските медицински науки в Пекин, казва, че от януари води изпитания на други три лекарства за TCM за лечение на COVID-19 и установява, че те са безопасни и ефективни. На уебсайта за клинични изпитвания в Китай, лечението е описано просто като традиционна китайска медицина. Според уебсайта, едно лекарство има за цел да лекува симптомите на COVID-19, друго – да предпази леките случаи да не станат тежки или критични, а трето – да намали времето, необходимо на пациента за тестване на отрицателен за вируса. Хуанг не отговори на искания за повече подробности, но казва, че резултатите ще бъдат публикувани скоро.
Други учени обаче са на мнение, че няма убедителни доказателства за ефективността на тези средства срещу COVID-19. Двойно-слепите проучвания – златният стандарт за оценка на ефикасността на лечението – са противоречиви. „Ако резултатите не могат да бъдат демонстрирани и доказани, тогава е неетично могат да се докажат доказателства, е неетично да се препоръчват TCM методите като ефективни“, казва Дан Лархаммар, клетъчен биолог от университета в Упсала в Швеция.
„Вярата на хората в допълнителни лекарства е разбираема, като се има предвид, че няма съгласие за това какво работи срещу COVID-19“, казва Пол Офит, изследовател по инфекциозни болести в детската болница на Филаделфия в Пенсилвания. „Но предположението, хората да се лекуват с алтернативни лекарства, може да навреди“. „Хората смятат, че да правиш нещо е по-добре, отколкото да не правиш нищо. Историята ни казва, че това не е вярно.“
Няколко от „отварите“, насърчавани от официалните насоки за лечение на COVID-19 на здравното министерство, включват билката ефедра, която съдържа стимулатора псевдоефедрин. Екстрактите от билката, съдържащи това вещество, са забранени в Съединените щати и няколко европейски държави след поредица от смъртни случаи през 90-те и 2000-те години на миналия век, сред тези, които са я използвали за диета или за повишаване на енергията .
Д-р Ернст е на мнение, че без ясни доказателства, че тези лечения действат и са безопасни, Китай не трябва да ги изпраща на други страни.
„Трябва да е доказано, че всиако, което е в опаковката работи“, казва той. Въпреки че TCM е много важен продукт за износ за Китай, популяризирането му по време на пандемията „изглежда безразсъдно и опасно“, смята д-р Ернст. Китай също изпрати маски и друга защитна екипировка и вентилатори в много страни, включително САЩ, и даде 50 милиона щатски долара на Световната здравна организация (СЗО) за нейния отговор COVID-19.)
Първоначално СЗО възпря използването на традиционни средства за лечение на COVID-19. За първите месеци от епидемията те бяха посочени на уебсайта на агенцията като „не са ефективни срещу COVID-2019 и могат да бъдат вредни“ .
Оттогава указанията са актуализирани и предупреждението е премахнато. Говорителят на СЗО Тарик Яшаревич казва, че първоначалното изявление „е било твърде широко и не е взело предвид факта, че много хора се обръщат към традиционните лекарства, за да облекчат някои от по-леките симптоми на COVID-19“. Яшаревич казва, че ръководството подчертава, че няма доказателства, че всяко сегашно лекарство традиционно или по друг начин – може да предотврати или излекува болестта и че СЗО не препоръчва самолечение с някое вещество като превенция или лек срещу COVID-19.
Критиката срещу насърчаваното от Китай лечението с TCM срещу COVID-19 едва ли ще остане само вътре в страната. В края на април лекар в болница в провинция Хубей беше понижен в длъжност, след като публикува в интернет, че препоръките на Китай относно леченията на COVID-19, по-специално лечението с TCM, не са базирани на науката. Лекарят отказа интервю по темата пред Nature.