Правната комисия прие промените в Закона за здравето свързани с COVID-19
Парламентарната правна комисия прие промените в Закона за здравето, с които кабинетът набеляза посоката на мерките след края на извънредното положение у нас с 14 гласа „за“ и 7 гласуваха с „против“.

Промените имат за цел да определят как ще продължи страната ни да се бори срещу разпространението на коронавируса след края на обявеното извънредно положение, чийто срок изтича на 13 май и няма да бъде удължаван.
Измененията дават възможност на министъра на здравеопазването директно да разпорежда противоепидемичните мерки на територията на страната, както и да предвижда условията и редът за задължителна изолация на болни от заразни болести, на заразоносители, на контактните с тях лица и на хората, които са влезли на територията на страната от други държави. Това ще става с негови заповеди, за определяне на съдържанието на които вече е създадена работна група.
Конкретните предложения ще станат ясни на 11 май, обяви пред депутатите от комисията министър Кирил Ананиев. Здравният министър ще може да определя мерките общо за страната или за конкретен регион, ако това се налага. „Сегашната епидемия е заплаха за националната сигурност на страната“, подчерта министър Ананиев и обяви, че е възможно след 13 май страната ни да премине към извънредна епидемична обстановка, но това ще стане по предложение на главния държавен здравен инспектор. Очаквано против бяха от опозицията в лицета на БСП.
Според тях философията на този закон потвърждава тази на предишния, който те също не подкрепиха. Другата група законови промени, която мнозинството в комисията одобри, е свързана със социалната и икономическата защита на гражданите, с подпомагането на българския туризъм, както и с дистанционното приключването на учебната година, след като стана ясно, че учениците няма да се връщат в класните стаи.
Промени в Законите за акцизите и данъчните складове и за корпоративното подоходно облагане пък целят да подпомогнат бюджетните приходи в условията на криза.