Обнародваха Анекса за заплащане на диагностиката и лечението на COVID-19
Анексът, регламентиращ заплащането на диагностиката и лечението на лица с COVID-19 е обнародван в днешния брой на Държавен вестник.

НЗОК ще сключва допълнителни споразумения с лечебните заведения, определени със заповед на министъра на здравеопазването, за изпълнение на високоспециализирано медико-диагностично изследване (ВСМДИ) „Полимеразна верижна реакция за доказване на COVID-19“. PCR-тестовете ще бъдат заплащани по 60 лв. Изпълнителите им са длъжни да подават ежедневно в срок до 11:00 ч. по електронен път файл, по утвърден от министъра на здравеопазването формат, съдържащ резултатите от извършените изследвания от предходния ден през Националната информационна система за борба с COVID-19.
Заплащенето ще се извършва след обработка и сравнение на резултатите от месечните отчети в системата на НЗОК и тези на Националната информационна система за борба с COVID-19.
В Анекса е подчертано, че при епидемична обстановка, обявена със заповед на министъра на здравеопазването, диагностика и лечение на пациенти с грип и други типове и подтипове на грипни вируси, както и при U07.1 COVID-19 и U07.2 COVID-19 пациентите постъпват за болнично лечение при наличие поне на три от следните индикации – температура над 38,5 °С; симптоми на остра респираторна инфекция; пневмония; епидемиологични данни за възможен контакт, пише още в Анекса.
Пациентите само с епидемиологични данни, които подлежат на карантинен режим, ще се карантинират у дома, уточнява Анексът.
При наличие на заповед от министъра на здравеопазването или директора на РЗИ за карантинен режим на работа за цялото лечебно заведение или отделни структури от него всички лица – пациенти, придружители, персонал и др., които към този момент са в лечебното заведение, се хоспитализират (поставят под карантина) в същото. За лицата, поставени под карантина, които не се нуждаят от лечение, клиничната пътека може да се отчете минимум със серологично изследване, доказващо или отхвърлящо наличието на инфекция, и приложение на друго лечебно или профилактично вещество.
Минималният болничен престой продължава до края на диагностично-лечебния процес или постигане на състояние „клинично здрав“ за пациента и/или до края на въведения карантинен режим на работа за цялото лечебно заведение или отделни структури.
Пълния текст на Анекса към НРД 2020 може да видите тук.