В печата днес: Ананиев и облекчените мерките, аплодисменти за жертвите на Covid-19, доц. Мангъров е доволен, какво уби д-р Пандова
„По четирима на маса на открито“, пише „Дума“, коментирайки решението на правителството за отваряне на заведенията на открито. „Здравният министър Кирил Ананиев разписа няколко мерки за облекчаване на извънредното положение. Градините и терасите на ресторанти, кафе сладкарниците, питейни заведения и тези за бързо обслужване ще могат да работят, ако между масите има поне 2,5 метра отстояние. На една маса не може да стоят повече от 4 човека и то с маски. При спазване на защитните правила за дезинфекция, маски и дистанция се възобновяват и шофьорските курсове и изпити. Позволява се индивидуалното спортуване на открито – като тенис, тичане в парковете и дори плуването в басейни, но не в спа хотелите, стана ясно още преди заповедта на министъра. Вероятно след Гергьовден ще се премахват КПП на областните градове, а тировете няма да попълват вече декларации. Обичайно новините съобщи Бойко Борисов на брифинг по обяд, който в рамките на три часа бе вторият за деня. И то след като ден порано обяви, че кризисният щаб вече няма да дава редовните си пресконференции. “Трябва да свикнем да живеем с тоя вирус поне година-две, защото според прогнозите след 5 месеца щял да ни удари по-лошо”, каза премиерът“.
„Изпратиха с аплодисменти двете починали лекарки“, пише в-к „Монитор“. „Колегите на двете починали лекарки от звената за спешна помощ в Сливен и в София ги изпратиха с аплодисменти. „45 минути се борили за живота на д-р Пандова от Спешна помощ в София. Семейството на първия починал медик на лечение във ВМА разреши на съпруга ѝ да я изпрати“, информира изданието.
„Доволен съм, вървим към нормалност“, пише в-к „24 часа“, цитирайки изказване на доц. Мангъров във връзка с отхлабването на мерките за социална изолация. Доцентът предполага, че ще наблюдава леко увелеичение на заболяемостта след почти двумесечното стоене в къщи, но това е нормално, според него.
„Какво уби д-р Пандова“ пита „Труд“ на първата си страница. Един от възможните отговори е белодробна емболия. Проверка на вестника е е установила, че има противоречиви обстоятелства около твърдението, че смъртта на лекарката от „Спешна помощ“ в столицата е причинена от коронавирус.
Първите двама, лекувани у нас с плазма, се подобряват, информира „Монитор“. Четирима доброволци с антитела са готови да дарят плазма. Планира се с този метод да бъдат лекувани 40 души в тежко състояние.