У нас никога няма да се случи това, което се случи в Италия
Много е важно този, който води нещата, да е наясно какво се случва, да има опит. Не можем да стоим затворени година-две-три, защото няма да издържим. Трябва да намерим начин на фона на това, което се случва, да живеем нормално, но затова трябва ум, трябва и опит. Това заяви в студиото на „Денят започва с Георги Любенов“ началникът на детското отделение в Инфекциозна болница доц. д-р Атанас Мангъров.
„Не искам нито да обидя, нито да унизя някого, защото някои се почувствали унизени, други обидени, но във всяка работа има неща, които са важни и трябва да вървят напред и други, които не са толкова важни, които могат да вървят, могат и да не вървят. Много е важно, този, който води нещата, да е на ясно какво се случва„, така започна коментара си по БНТ доц. Мангъров.
Доц. Мангъров заяви, че у нас никога няма да се случи това, което се случи в Италия и Испания, защото те са на четвърто и пето място в света по средна продължителност на живота.
„У нас ги няма „сухите съчки“, категоричен бе доц. Мангъров и се обоснова защо: „Там има домове за възрастни хора по 200-300 души с един и същи персонал. У нас възрастните са в домовете си.“
Ако някой си мисли, че ниската смъртност у нас – 8 на 1000 души, само заради Щаба или правителството, жестоко се лъже, заяви още доц. Мангъров.
По думите му се дават разнопосочни сигнали като това да се носят маски или да не се носят маски. „Това не е важно. Който го е страх, да носи маски. Важното е хората да спазват хигиена, да си мият ръцете“, каза Мангъров.
„Има неща, които са важни и трябва да се кажат на хората, докато им се набият в главите, с маловажните неща няма какво да се занимаваме.“
„Няма логика в това да можеш да си разхождаш кучето, но да не можеш да си разкарваш детето, няма логика да можеш да седиш върху столчетата в метрото, но да не можеш да седиш върху пейките в парка.“
„Хубаво е тези, които задават ритъма, да са в час“.
Тези, които са начело да са наясно с нещата. „Един ден казваш няма антитела, другия ден пък се хвалиш и казваш „направихме плазмотрансфузия“. Какво вкарваш с тази плазмотрансфузия – вкарваш антитела. Когати ти не си сигурен има ли антитела или няма, как ще убедиш хората? Т.е. хубаво е тези, които задават ритъма да са хора, които са в час“, коментира доц. Мангъров.
Доц. Мангърова заяви, че се чува с премиера, пише му есемеси, но според него около него има хора, които ги е страх, защото нямат опит – хирурзи, ортопеди, микробиолози.
Според Мангъров е хубаво, че се разхлабват мерките, но според него трябва да са отворени парковете и стадионите, и спортните площадки.
Трябва да се отварят шлюзовете постепенно, но не и безкрайно, защото тук става въпрос за месеци – едва ли не до Нова година. Няма нужда толкова дълго да бъде, каза той.
Когато съветваш, трябва да знаеш какво се случва, всеки да си гледа работата, да си знае специалността, добави още той.
„Не съм опозиция!“ Може много да ти харесва да казваш, „тук се слуша мойта воля, аз съм капитан“, но когато сме в една лодка, трябва да се чуваме, особено, ако капитанът няма знания за това, което прави, завърши коментара си доц. д-р Атанас Мангъров.