Le Temps: Страната с почти липсващо здравеопазване се справя добре с Covid-19
Военен хирург, който е изпълнявал мисии в Ирак и Афганистан, води офанзивата срещу коронавируса в България. Страна, която често се представя като най-бедната в ЕС, с липсваща система на здравеопазване, се справя добре. Дори доста добре, пише Le Тemps.
Вече почти два месеца в устите на българите е едно име – това на генерал проф. Венцислав Мутафчийски – координирането на Националния оперативен щаб (НОЩ) за борбата срещу разпространението на Ковид-19.
Този военен лекар с обръсната глава беше почти неизвестен, преди да бъде назначен за ръководител на НОЩ, в който влизат експерти политически лидери, до началото на февруари, когато започна да участва всеки ден в „брифинг“ за епидемиологичната ситуация в страната, излъчван на живо от медиите.
Според последните новини, с около 1500 диагностицирани случая на Covid-19 и около шестдесет смъртни случаи, България се справя доста добре, много добре дори. В европейската класация по смъртност на глава от населението страната дори е на четвърто място (1 на 140 000) сред онези, които се справят най-добре (след Словакия, Литва и Малта); за сравнение Белгия регистрира една смърт на 1800 жители.
За мнозина това е чудо: България, често представена като най-бедната държава в Европейския съюз, с прословуто слаба здравна система, жертва на масово емигриране на лекарите и медицинските сестри в по-богати страни от ЕС. На въпроса за успеха на мерките, генерал Мутафчийски отговори така: „Преди новият вирус дори да пристигне, страната вече предприе мерки за социална изолация – закриването на всички училища, специфични защитни мерки в болници и т.н. Тогава просто трябваше да наложим тези мерки, като постепенно да ги засилваме“, обяснява той.