Covid-19 голямата грешка
Пулмохипертонична вирусна инфекция PHVI или PHRI Време е да погледнем на Covid-19 като на познато заболяване и да видим грешките си. Най-голямата от тях е рецепторът, през който си мислим, че влиза вирусът и мястото му в организма – ангиотензин 2 рецептор 2, а не просто ангиотензин 2 рецептор.

Повечето от действията на хормона АТ2 се осъществяват през АТ2 R1. АТ2R2 има почти обратна физиологични действия и различна територия в организма – intestinum, myometrium, kidney и други.
Сигналните пътища на АТ2 минават през два вида дефосфорилации и се изявяват в apoptosis, antiproliferation, differentiation, VASODILATATION, tissue regeneration. При навлизането на вируса в тези рецептори той осъществява практически инхибиращ ефект и предизвиква микросъдова вазоконстрикция , недостиг на NO /nitric oxide/, нарастване на endothelin1 и други, които рефлектират в белия дроб, но и други органи и се съпътстват от повишена коагулация. Ключово е взаимодействието на endothelin1 с PAI1. Миелопероксидазното увреждане на хемогобина в микросъдовете предстои да се изследва.
Мястото на събитието – артериолите на белия дроб. По този начин трябва да разглеждаме хипооксигенацията при тежките пациенти като белодробна хипертония/РН/ от микросъдов тип с характерните за РН cround glass X ray образи и характерните за заболяването РН възрастово разпределение, фактори за усложнения и лечението им. Повредите не са съществени за задуха.
Подчертавам, че ефектите от АТ2R2 не изключват вирусните поражения в дихателната система през други рецептори, които приличат на досега известните вируси. Ако заболяването не предизвика смърт, излизането от ситуацията на микрохипертония при правилно лечение е успешно с намаляването на вирусния натиск върху АТ2R2. Този поглед върху болестта ще позволи правилна предикция в периода на лекото протичане в началото на заболяването и ще преосмисли обяснимо ролята на антихипертензивните средства от RAS. Осмелявам се да допусна, че ARB лекарствата ще сведат заболяването до допустимо леко за тези, които ги приемат.

Всичко за Covid-19 през погледа и опита на един общопроктикуващ лекар
Този поглед върху Covid-19 като PULMOHYPERTONIC VIRUS INFECTION PHVI/нова нозологична единица/ не изключва вниманието ни към другите усложнения при вирусната инфекция /бактериални суперинфекции, цитокинна буря, сърдечни аритмии и т.н./ и техните предиктори.
––––––––––––––––––––
С благодарност към д-р П. Загорчев МБАЛ Шумен за поощрението и изясняването на факта, че цитокинната буря не е нещо ново в полето на вирусните инфекции. Така тежките случаи при Ковид-19 разграничих като познати и такива с нов патогенетичен механизъм.
С благодарност към проф. Сорен Хайрабедян от Института по биология и имунология на размножаването БАН за насърчението и изключително прецизните му пояснения по въпросите на пироптозата, каспазите и инфламазомата. Тяхната роля при Ковид-19, надявам се, ще бъде отделно изяснена като усложнение от PHVI от специалистите в БАН, една много сложна тема, която надхвърля възможностите на общопрактикуващия лекар.
Д-р Димитър Ковачев
Използвани източници:
watermark.silverchair.com