СЗО изрази притеснение от разхлабването на мерките за социална изолация
Мерките за социална изолация срещу коронавирусната пандемия се вдигат прибързано, предупреди на пресконференция високопоставеният служител на СЗО Майкъл Райън. Организацията призовава страните да отктиват, изолират, изследват и лекуват всички случаи на Covid-19, както и да проследяват всяко контактно лице.

СЗО предупреждават, че заразата все още се разпространява и пандемията няма да свърши скоро. В отговор на това Румъния яредвижда детските градини, училищата и университетите ще останат затворени до септември, а тези на които предстоят изпити могат да остават на групи до 10 души за не повече от 2-3 часа. Облекчават се ограниченията за хората над 65 години, те ще могат да излизат два пъти дневно преди обед и вечер.
В Словения се проведоха протести срещу карантинните мерки – в столицата Любляна, Марибор и някои по-малки градове.
Морските алеи в гръцките градове Солун, Патрас и Волос ще бъдат отворени отново, като част от постепенното облекчаване на ограниченията. То ще даде възможност на правителството време да оцени развитието на пандемията в страната. Засега ограничителни мерки ще останат в сила до 4 май.
Австрия извести решението си мерките да се всигнат в краяна този месец и да се премине плавно към възстановяване на бизнеса. Страната планира плавно задвижване на бизнеса. Училищата и моловете ще отворят през следващите седмици, всички магазини ще отворят в началото на май, а ресторантите в средата на месеца. Ще бъдат разрешени събирания с до 10 души. От 29 май отварят врати плажове, зоологически градини и забележителности, но при задължителното изискване да се спазва дистанция от 1 метър.
Франция регистрира скок на жертвите, в понеделник са починали 437 души за денонощие, а общият им брой стана 23 293 души.
Русия излезе на осмо място в света по брой заразени, след като в понеделник те се увеличиха с 6411 души и достигнаха 93 558 пациенти. Починалите са 867 души.
По данни на университет “Джонс Хопкинс”, броят на заразените в света е 3 002 303, загиналите са 208 131, а излекуваните е 878 813 души.
ООН прогнозира, че светът ще загуби 195 млн. работни места. Най-засегнатите ще са работещите в малки и средни предприятия, селскостопанските работници, самонаетите хора и трудовите мигранти.