Хелият – пробив в лечението на Covid-19
Още навремето акад. Петър Капица и Лев Ландау получиха Нобеловата награда за изследванията си върху хелия. Те показаха какво може да направи хелият в критични ситуации, особено термичният хелий. Това заяви акад. Александър Чучалин – РАН, специалист в областта на бронхопулмоналните заболявания, председател на Руското респираторно дружество, на среща за мерките в борбата с Covid-19.

В условията на пандеми ученитe от цял свят проявяват огромен интерес във връзка с руските разработки за хелий и азотен оксид и приложението им за лечението на Covid-19, пише „Научная Россия“, цитирайки изказване на акад. Чучалин, по време на среща за проблемите, свързани с лечението на заболяването.
„През последните 10 дни се формира концепцията за така наречения химичен пневмонит. Това не е пневмония, а проникването на вируса в долните дихателни пътища, дифузни лезии на алвеолите, излята хиалуронова киселина, която запълва пространството на алвеолите и развива кислороден глад. Съдовете реагират със спазми и съответно образуване на кръвни съсиреци. Когато питаме патолога как изглежда белият дроб, той отговаря, че няма бял дроб. Какво се разбира под това? Че няма алвеоли? Защо точно алвеолите, където се осъществява обмяната на газовете? Няма ги именно заради тромбите. Ето защо, механична вентилация не е неефективна при реанимацията на тези пациенти. Има ли някакви методи, които наистина помощ? Поставяйки този въпрос, искам да се върна на работа на акад. Петър Капица и Лео Ландау . Те получиха Нобеловата си награда именно за разработките за физикохимични свойства на хелия. Хелият може да премине във всяки капиляра, да пропълзи във всяка „празнина“. И Ръдърфорд беше възхитен от тези изследвания на Капица. А Капица показа, че при различни температурни условия хелият има нови свойства.“
Академикът припомня, че става въпрос за термичния хелой, който при температура над 60-70 градуса повлиява в 70% активността на вируса.
„Сега ние провеждаме тези изследвания в Москва в Института Склифософски. Създадохме специална група, която да изпълни това. Мисля, че това е пробивна технология, тя ще намали драстично броя на тежко болни пациенти и пациенти в критично състояние. Това е комбинирано лечение с хелий и азотен оксид. Това е руско ноу-хау. Термичният ефект може да доведе до това, вирусът да изчезне “, заяви академикът.
„Сега в света има информационна експлозия по темата, за която говоря. Хелият всъщност може да облекчи кислородния глад. Може да помогне във фазата на ранна диагностика на тези пациенти. Компютърната томография е изключително важна“, посочи още акад. Чучалин.
„Що се отнася до ограничителните мерки, учените нямат консенсус тук: някой е за продължаване на ограничителните мерки, докато друг е категорино против това. По принцип не съм съгласен с това.“
Според акад. Чучалин коронавирусната ваксина вече не е „зад гори и планини“.
„Мисля, че кандидатната ваксина ще бъде достъпна до лятото. Русия е готова за това и е в състояние да създаде нова платформа за подготовка на ваксини нас. Как тя ще се промени ситуацията – това е друг въпрос, нека да не изпреварваме времето“, казва академикът.
Той припомни итново за създадената преди 20 години в Русия ваксина „Immunovac“ – уникална ваксина, която действа на местния (локален) имунитет на ваксината. „Ваксина има – тя простяо трябва да се „посъживи“.