Анча Баранова: Защо COVID-19 се „подмлади“
В началото на пандемията на коронавирус, когато Китай беше нейният епицентър, лекарите регистрираха тежки форми на COVID-19 и смъртни случаи главно при възрастни хора. Въпреки това в Европа и САЩ има голям ръст на сравнително младите пациенти, а московският експертен щаб заяви, че 40% от тежките случаи се срещат при пациенти под 40 години.

В онлайн интервю за MedPortal, Анча Баранова, доктор по биологични науки, професор в GMU School of System Biology (САЩ), разсее тревожни слухове, че това се дължи на бързата мутация на вируса. Увеличението на броя на случаите сред младите хора е свързано само с промяна в цялостната картина на пандемията, каза тя.
„По времето на избухването имахме данни само от Китай. Трябва да се разбере, че има коренно различна култура, включително и в медицината, и отношението към болестите на възрастните хора е различно там. В допълнение, това бяха данни за доста ограничени групи. Сега, когато изследваните групи са станали по-големи, се очаква да включват хора, които имат имунодефицит. И не става въпрос само за ХИВ, това може да е вродени проблеми с имунитета, за които пациентите дори не са подозирали“, каза Баранова.
Ученият отбеляза и известен психологически ефект от широкото медийно отразяване на пандемията: всеки случай на заболяването на младите хора се разглежда много внимателно, така че изглежда, че има много от тях.
„Да, хората в достатъчно млада възраст се разболяват и умират, но това не означава, че вирусът по някакъв начин се е променил“, подчерта Анча Баранова.
Цялата статия и видео тук.
3 Отговори
[…] Анча Баранова: Защо COVID-19 се „подмлади“ […]
[…] Анча Баранова: Защо COVID-19 се „подмлади“ […]
[…] Анча Баранова: Защо COVID-19 се „подмлади“ […]