Груповият имунитет е начин пандемията да загасне, но не е метод да загасим пандемията
Спрямо други държави, ние имаме много малка скорост на нарастване на новите случаи на COVID-19 и ниска смъртност. Това заяви пулмологът д-р Александър Симидчиев по БНТ.

„Най-добрата стратегия за справяне с пандемията се нарича „Чук и танц“. Чукът е бързото и агресивно действие срещу пандемията, а танцът идва малко след това, когато заразата вече е под контрол. Експертите започнахме да танцуваме доста рано, сега трябва да се справим с наличния ресурс“, поясни лекарят.
По думите му „в момента доста голяма част от здравния ресурс се фокусираха върху COVID-19, като същевременно се пренебрегват останалите пациенти. Това крие рискове от недостатъчно лекувани пациенти. Здрвеопазването е интегрална система и трябва да бъде запазена в стабилно състояние, не бива да има шокове“, предупреди д-р Симидчиев.
„Груповият имунитет е начин пандемията да загасне, но не е метод да загасим пандемията. Той се получава бързо, чрез ваксина или бавно с изграждане на имунитет. Ако той се изгради бързо, ще е за сметка на други неща, което също не е решение“, смята специалистът.
„Колективният имунитет срещу коронавируса не трябва да бъде стратегия на здравната ни система, а да бъде цел, ако искаме да постигнем дългосрочен успех в борбата със заразата“.
“Тази цел може да бъде постигната по различен начин или с различна скорост“, казва лекарят. “Ако тя се постигне бързо, се получава нещо подобно на взрив. Стратегията трябва да е дозирана, толкова колкото може да поема нашата здравна система, за да няма допълнителна смъртност“, коментира още д-р Симидчиев.
„Изолацията не може да е ключът за решаване на проблема. Това е прекъсване на връзката между отделните единици. Този вирус е непознат за нас. Взаимодействието с популацията зависи от поведението на хората. Той генетично 80% е сходен до САРС, който угасна по незнайни какви причини. Дали това ще стане сега, не е ясно. Това е на база биологията на вируса и поведението на гостоприемника. Мерки има, но ефективноста зависи от това дали се спазват“, каза още Симидчиев.