Съвместно изявление на 15 световни академии на науките
Съвместно изявление на 15 Академии на науките и медицината: критична необходимост от международно сътрудничество по време на пандемията COVID-19!

Тъй като новият коронавирус се разпространява по света и броят на случаите на болести и смърт продължава да се увеличава, нито една страна и обществото не са засегнати от тази бързо развиваща се заплаха. На всички нива на нашето общество се предприемат сериозни и неотложни действия за ограничаване на разпространението на COVID-19, идентифициране на нови инфекции, грижи за пациенти и предотвратяване на смърт, намаляване на социалните рискове, икономически шокове и осигуряване на обществото с всичко необходимо. Предстоящата несигурност остава и предстои много да се направи. В този критичен момент ние, академиите на науките и световната медицина на групите от G-Science, включително академиите на страните от Г7, активно участваме в дейностите на нашите държави.
1. Бърз, точен и прозрачен международен доклад за развиващата се епидемиология на това ново вирусно заболяване, включително методи за предаване, инкубационен период и смъртност, както и ефективността на различни интервенции.
2. Обмен в реално време на подробна научна информация за вируса, патофизиологията на заболяването, което причинява и имунологичния отговор на човек, произхода на вируса, генетиката и мутациите, както и координирани дейности за популяризиране на знанията във всички тези области.
3. Обмен на информация за изследвания и разработки в областта на лекарствата за борба с това заболяване, както и съвместни усилия за насърчаване на тези жизненоважни изследвания и разработки.
4. Като признаване на нашата взаимна зависимост, необходимостта от координиране и съгласуване на регулаторните и производствените процеси и стандартите за качество, необходими за ускоряване на наличието на надеждни лични предпазни средства, устройства за диагностично тестване и възможностите за медицинско лечение.
5. Съвместни усилия за провеждане на бърз, но основан на факти анализ на възникващи проблеми или избрани проблеми на програмата и политиката, които могат да възникнат с напредването на глобалната пандемия.
6. Координирано разработване на последователни насоки и послания, основани на доказателства за политиците и обществеността в бързо променяща се среда.
Международното сътрудничество и обменът на информация във всички тези области ще бъдат особено важни в страни и региони с по-слаба инфраструктура за обществено здраве и медицински услуги, които все още не са засегнати от това заболяване и където социалните, икономическите и медицинските условия показват изключителна уязвимост към бързото разпространение на болестта и слаб капацитет за реакция. Това е особено важно за хората в развиващите се региони на света, включително Африка, Азия и Латинска Америка, както и уязвимите региони на големите градски конгломерати. Освен това е наложително да се разберат, проектират и подготвят много аспекти от икономическото и социалното въздействие на това заболяване и за предстоящите хуманитарни нужди. Най-важните участници ще бъдат двустранните организации за помощ за развитие и международните банки за развитие, както и частните фондации, които играят важна роля в международни кризисни ситуации. Световната здравна организация играе централна роля в това и се нуждае от силна подкрепа и сътрудничество от всички наши страни.
Човечеството многократно е изложено на опасността от инфекциозни заболявания и всеки път преодолява кризата. В бъдеще ще продължим да се сблъскваме със сериозни инфекциозни заплахи, вариращи от пандемичен грип до резистентни към лекарства инфекции. Необходими са съгласувани усилия за премахване на критичните връзки между векторите на болестта и влошаването на околната среда, за да се предотвратят бъдещи пробиви на нови патогени. Настоящата трагедия на COVID-19 трябва да ни насърчи рязко да засилим усилията си за предотвратяване и контрол на инфекциозните заболявания, за да подобрим подготвеността на човека и да повишим устойчивостта към бедствия, свързани с инфекциозни заболявания.
Това е изявление на петнайсетте академии, изброени по-долу. Ние също сме членове на Междуакадемичното партньорство на академиите на науките и медицината (IAP), чиито участници са представители на повече от 100 държави, включително държави в най-трудните условия. Академиите членки на IAP могат да играят важна роля в техните собствени държави и чрез международно и регионално сътрудничество, като работят в тясно сътрудничество с правителството, академичните среди и частния сектор за преодоляване на настоящата пандемия COVID-19.
Подпис:
Бразилска академия на науките, Бразилия
Кралско общество на Канада, Канада
Академия на науките на Франция, Франция
Национална академия на науките на Германия Леополдина, Германия
Глобална академия на младите учени
Индийска национална академия на науките, Индия
Индонезийска академия на науките, Индонезия
Национална академия на науките в Линч, Италия
Научен съвет на Япония, Япония
Нигерийска академия на науките, Нигерия
Корейска академия за наука и технологии, Република Корея
Руска академия на науките, Русия
Кралско общество, Великобритания
Национална академия на науките, Съединени щати
Национална медицинска академия, САЩ
Източник: РАН.