Мнението на Медицински съвет е важно от гледна точка на експертизата

„Всеки, който има експертиза в тази област, има възможност да изкаже своето експертно становище“. Това заяви адвокатът и специалист по медицинско право и част от Медицинския съвет към Министерския съвет Мария Петрова в ефира на НОВА тв.
„Никой няма достатъчния опит да каже кое е правилното решение в борбата с COVID-19. Държавата е взела своето решение към момента. Целта е да се ограничат до минимум жертвите“. Това заяви адвокатът и специалист по медицинско право и част от Медицинския съвет към Министерския съвет Мария Петрова в ефира на НОВА тв.
„Идеята на доклада беше да се осъществи колаборация между световно признати учени и хора, които имат какъвто и да е опит с COVID-19; да се анализира тази информация и да не се предлага поредния преведен материал, а това да е информация, минала през експертизата и опита на български учени“, посочи Мария Петрова.
По-рано днес стана ясно, че Медицинският експертен съвет е предал доклад от 400 страници на премиера Бойко Борисов. Документът е съставен от три раздела. В първия се разглеждат препоръките към извънболничната помощ в борбата са COVID-19. В тази група хората са разделени на здрави, контактни, такива със симптоми на заболяването, а също и на пациенти с други заболявамния. Във втория – към болничните заведения, в третия – да се разпишат основните принципи, съгласно световните практики за това, какво можем да правим, когато нямаме медицина, базирана на доказателства, за да не се лишават пациентите от лекарска помощ и в същото време и лекарите да не бъдат уязвими. „Дадохме препоръки да не се пренебрекват хората с хронични заболявания, бременните, хората на хемодиализа, онкоболните и др.“, обясни адв. Петрова.
„Целта е той да достигне до българските лекари и медицинската общност, като тази информация да е и пречупена през призмата на нашите възможности“, посочи още тя.
„Това, върху което аз работих като юрист е третата глава. Моята задача беше да разпиша основните принципи, съблюдавайки световни практики за това какво можем да правим, когато нямаме медицина, базирана на доказателства, а все пак трябва да гарантираме достъпа на всички пациенти до медицинска помощ, като същевременно не правим лекарите юридически уязвими“, каза още Петрова.
„Вярвам, че ако на държавно ниво се направи добра организация спрямо това, което е препоръчано, няма да имаме тези оплаквания, които имахме през последните седмици“, посочи още тя.
По думине ѝ сега не е времето всеки от нас да се опитва да задоволява егото си или личните си интереси.
„Смятам, че всякакви конфликтни точки са излишни. Хората искат практически решения, а те не идват от Медицинския съвет, а от държавната власт“, каза още адв. Мария Петрова.