Обществото ни е в остра и трайна зависимост от адекватните решения на българските лекари
„Цялото ни общество е в остра и трайна зависимост от трезвите и адекватни решения на българските лекари. Медицинското съсловие в момента има нужда от спокойна работна среда и подкрета, така че отпадането на онази част от Закона за мерките по време на извънредно положение, която предвиждаше глоба и пробация за лекарите, в случай, че откажат помощ, е добре.“ Така започна коментара си по БНР адв. д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право.
„Радвам се, че здравият разум надделя и не се допусна лекарите да бъдат притискани до стената.“
Според адв. Петрова поводът за това предложение първоначално са били изявленията на редица болници, че не са подготвени да работят в условията на такава епидемична обстановка и спекулацията със член 136 от НК, според който ръководителите на всяко едно лечебно заведение носят отговорност за това дали са осигурили безопасни условия на труд на своите подчинени. Що се отнася до нормата, която се прие по отношение на заразните болести, критиките към нея са основателни дотолкова, доколкото тя съществуваше и в стария текст и не допринесе нищо ново за регулацията на обществените отношения в тази сфера, защото е неточно написана. Все още е в сила санкцията, че ако някой разпространява инфекциозно заболяване по време на епидемия, пандемия или извънредно положение, го очаква наказание лишаване от свобода до 5 години или глоба от 5 000 до 50 000 лв., поясни адв. Петрова.
Добре е, че се спазиха препоръките на Европейската комисия за процедурите за регистрация на медицински изделия. Така че промяната в Закона за обществените поръчки е разумна и навременна на фона на недостига на лични предпазни средства както за медиците, така и за гражданите, коментира тя и допълни, че в създалата се обстановка все по-силно се заговори за правата на българските лекари и за категорията на труд, която те полагат. Нормативната уредба в страната не позволява, особено в извънредни положения, лекарите да се откажат от това, което извършват като професия.
„Категорията на труд е нещо, което подлежи на промяна и аз съм на мнение, че тя трябва да бъде променена. И трудът на лекарите, и тяхната жертвоготовност да бъде преоценена. Цялото ни общество е в остра и трайна зависимост от резвите и адекватни решения на българските лекари. Обществото трябва да се отплати на лекарите не само с аплодисменти и гръмко размахвани слова за бонуси, а с една дългосрочна програмна стратегия за това лекарите да работят в по-спокойна и сигурна среда в бъдеще.“
Не само сега, в обстановката крисисна ситуация, лекарите винаги работят под стрес и напрежение, добави още адв. Петрова и допълни, че казаното се отнася с пълна сила и за специалистите по здравни грижи.
Да пазим лекарите си – каза адв. Петрова, особено в условията на криза, защото те са малко и лекар не се става за един ден. Да не позволим да се заразят още в началото не еопидемията и по този начин да лишим и тях и болните от упражняване на адекватна медицинска помощ поради липса на маски, ръкавици и други лични предпазни средства.
„Да губим лекарски потенциал точно сега, би било една от най-големите грешки“, коментира адв. Петрова визирайки пациентите, които се завръщат от рискови страни, а не спазват карантина, или не се обаждат по телефона, а посещават директно лекарите, което да доведе до тяхната изолация или до затваряне на цели лечебни заведения, както се случи в столицата през изминалата седмица.
„Болката не може да се отложи за след края на извънредното положение. Ако сте пациент и имате оплакване, няма как да не се обърнете към специалист, но бъдете отговорни – посъветва адв. д-р Мария Петрова.
Лекарите в момента са на първа линия в борбата с епидемията и не бива да подценяваме риска някой да се зарази, а да губим лекари в сегашната ситуация, е пагубно.
„Дръжте се отговорно и мобилизирано и мислете за лекарите в тази ситуация, в която стана ясно едно: за да бъде здрав всеки един от нас, се налага да сме здрави всички и да имаме една по-надеждна система, сигурна и справедлива както към пациентите, така и към всички медицински специалисти“ – апелира към пациентите специалистът по медицинско право.
2 Отговори
[…] […]
[…] […]